Afganistan Cumhurbaşkanı Gani ABD Temsilcisi Halilzad’la görüştü

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 2 Eylül 2019 | Pazartesi 17:24

Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada, Gani’nin, çıktığı barış turu kapsamında Kabil’e gelen Halilzad ile Başkanlık Sarayında görüştüğü belirtildi.

Açıklamada, ikilinin barış görüşmeleriyle ilgili yapılan çalışmalar ile bundan sonraki süreçte izlenecek yol haritasını ele aldığı ve detayların daha sonra paylaşılacağı vurgulandı.

ABD’nin Özel Temsilcisi Halilzad, dün sosyal hesabından yaptığı açıklamada, “ ile ’da devam eden barış görüşmelerini tamamladık, uzlaşmaya yaklaştık.” ifadesini kullanmıştı.

Barış süreci

Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani yönetimindeki hükümet için büyük tehdit unsuru olan Taliban, halen ülkenin birçok bölgesinde hakimiyetini koruyor.

Hükümetin geçen yıllarda defalarca Taliban ile barış görüşmelerine başlamak için çaba sarf etmesine ve bu kapsamda Barış kurmasına rağmen henüz bir sonuca ulaşılamadı.

ABD ile Taliban arasındaki son , “Afganistan topraklarının özellikle Taliban’ın kontrolündeki kısımlarının “tehdit oluşturan örgütler için güvenli bölge” haline gelmeyeceği garantisine karşılık, ABD askerlerinin ülkeden tamamen çekilmesi sözü” çerçevesinde yürütülüyor.

 

Gizlenecek yazı,link veya diğer şeyleri buraya yazın.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.