ABD’ye Afganistan resti!

fetih medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 2 Haziran 2018 | 18 Ramazan 1439 Cumartesi 07:47

Dışişleri ve Bakanı Dastagir Han, “Gergin ilişkilerimize rağmen , ABD için tüm iletişim, ulaşım ve ikmal hatlarını açık tuttu ancak şimdi tüm seçenekleri masada bulunduruyoruz.” dedi.

Pakistan Dışişleri ve Savunma Bakanı Dastagir Han, “Gergin ilişkilerimize rağmen Pakistan, ABD için tüm iletişim, ulaşım ve ikmal hatlarını açık tuttu ancak şimdi tüm seçenekleri masada bulunduruyoruz.” dedi.
Amerika’nın Sesi’ne (VOA) konuşan Han, Pakistan’ın, ABD’nin talebiyle terörizmi finanse eden ülkeler listesinde gri kategoriye alınmasına tepki gösterdi.

Merkezi Paris’te bulunan Kara Paranın Aklanmasının Önlenmesine İlişkin Mali Çalışma Grubu’nun (FATF), ABD Başkanı Donald ’ın talebiyle Pakistan’ı terörü finanse eden ülkeler listesinde gri kategoriye aldığını söyleyen Han, bir adım ötesinin kara liste olduğunu belirterek, bu durumun Pakistan ekonomisine zarar verdiğini belirtti.

Han, ABD’nin söz konusu kararı ile ’daki karışıklığı sona erdirememesinin suçunu Pakistan’a attığını ifade etti.
‘İki̇ ülke bi̇rbi̇rleri̇yle görüşmüyor’

İki ülke arasında son dönemde üst düzey bir görüşme olmadığını ifade eden Han, “Sadece çok resmi diplomatik seviyeli görüşmelerin yapıldığı bir çıkmazdayız. İslamabad’daki ABD Dışişleri Bakanlığımızla görüşüyor, bizim ABD’deki elçimiz ABD Dışişleri ile görüşüyor ama bunlar gerçek iletişim değil. İki ülke birbiriyle görüşmüyor.” şeklinde konuştu.

Han, iki ülke arasında üst düzey görüşmelerin sadece ABD Merkez Kuvvetler Komutanı Joseph Votel ve Pakistan Kara Kuvvetleri Komutanı Kamar Cavit Bajva arasında yapıldığını da sözlerine ekledi.

Pakistan’ın 17 yıldır için ABD’den mali destek aldığını da hatırlatan Han, ülke ekonomisine de katkısı olan bu yardımın yılda alınamadığını söyledi.

ABD’nin tutumuna karşı Pakistan’ın hangi adımları atacağına ilişkin soruyu yanıtlayan Han, “Gergin ilişkilerimize rağmen Pakistan ABD için tüm iletişim, ulaşım ve ikmal hatlarını açık tuttu ancak şimdi tüm seçenekleri masada bulunduruyoruz. Görünen o ki ABD Pakistan’a karşı şiddet içermeyen bir cezalandırma yolu izliyor.” dedi.

İkmal hatları
Pakistan’da bulunan ikmal hatları Afganistan’da yürütülen operasyonlar için büyük önem arz ediyor. Hatların 2011’de kapatılmasıyla ABD ve müttefikleri ’nın da bulunduğu farklı ülkeleri kullanmıştı ancak 25 Pakistan askerinin bombalandığı hava saldırısının ardından ikmal hatları yeniden açılmıştı. ABD, bu saldırının yanlışlıkla yapıldığını açıklamıştı.

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın