ABD’nin kararına Arap dünyasından ilk destek!

fetih medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 22 Mayıs 2018 | 7 Ramazan 1439 Salı 15:25

Bakanlığından yapılan açıklamada, Bahreyn’in ABD’nin İran stratejisini desteklediği bilgisine yer verildi.

Bahreyn resmi haber ajansı BNA’nın haberine göre, Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, ABD’nin İran’a yönelik stratejisinin “Tahran siyasetinin ve istikrarı baltalama riskini engelleme, nükleer anlaşmanın eksikliklerini giderme ve İran’ın balistik programının yol açtığı tehdidi ortadan kaldırmadaki kararlılığını yansıttığı” belirtildi.
Açıklamada, Bahreyn’in ABD’nin İran stratejisini desteklediği bilgisi verildi.
Ayrıca açıklamada, “İran’ın, barışın sağlanması ve bölgenin nükleer silahlardan arındırılması yönünde sarf edilen çabalara karşılık vermesinin yanı sıra terörist milislere desteği sonlandırması ve bölgedeki devletlerin içişlerine mutlak suretle müdahale etmemesi” gerektiği kaydedildi.

ABD’NİN İRAN KARARI

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, dün yaptığı açıklamada, İran’a nükleer üretimini durdurması ve ’daki “terör gruplarına” desteğini kesmesi çağrısında bulunarak, aksi halde bu ülkeye “tarihin en sert yaptırımlarının uygulanacağını” bildirmişti.
Pompeo, İran’ın uranyum üretimini sonlandırması, tutuklu ABD vatandaşlarını bırakması, ’ın toprak bağımsızlığına saygı duyması, Yemen’deki ’e, ayrıca İran Devrim Muhafızları Güçleri’ne desteğini sonlandırması dahil 12 şart sıralamıştı.

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın