ABD-Taliban görüşmesi sona erdi!

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 1 Eylül 2019 | Pazar 20:37

’nin Afganistan Özel Temsilcisi Zalmay Halilzad, ’da günlerdir devam eden - 9. barış görüşmesinin tamamlandığını açıkladı.

Halilzad, sosyal medyadan yaptığı açıklamada, Afganistan’daki savaşın son bulması için tüm tarafların uzlaşmaya varması gerektiğini belirtti.

Afganistan’da şiddetin azalması için barışa yaklaştıklarına işaret eden Halilzad, “Taliban ile Katar’da devam eden barış görüşmelerini tamamladık, uzlaşmaya yaklaştık.” ifadesini kullandı.

Ön anlaşmanın sağlanması halinde, Taliban ve yetkililerinin en yakın zamanda yüz yüze görüşmeleri öngörülüyor.

BARIŞ SÜRECİ

Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani yönetimindeki için büyük unsuru olan Taliban örgütü, halen ülkenin birçok bölgesinde hakimiyetini koruyor.

Hükümetin geçen yıllarda defalarca Taliban ile barış görüşmelerine başlamak için çaba sarf etmesi ve bu kapsamda Barış kurmasına rağmen, henüz bir sonuca ulaşılamadı.

ABD ile Taliban arasındaki son görüşmeler, “Afganistan topraklarının özellikle Taliban’ın kontrolündeki kısımlarının terör örgütleri için haline gelmeyeceği garantisine karşılık, ABD askerlerinin ülkeden tamamen çekilmesi sözü” çerçevesinde yürütülüyor.

 

Gizlenecek yazı,link veya diğer şeyleri buraya yazın.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.