ABD ile YPG/PKK arasında Kuzey Suriye’de ‘güvenli bölge’ görüşmesi

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 22 Temmuz 2019 | Pazartesi 16:58

ABD ve YPG'li isimlerin 'de kurulması olası güvenli bölge görüşmeleri için bir araya geldiği bildirildi.

ABD ve YPG'li isimlerin Kuzey Suriye'de kurulması olası güvenli bölge görüşmeleri için bir araya geldiği bildirildi.

Suriye'den yerel aktarımı yapan kaynaklardan edinilen bilgilere göre, ana omurgasını PKK'nın Suriye yapılanması YPG güçlerinin oluşturduğu ""nin (SDG) üst düzey lideri Ferhat Abdi Şahin (Mazlum Kobani) ABD öncülüğündeki koalisyona bağlı yetkililerle bir görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmede Suriye'nin kuzeyinde kurulması gündeme gelen 'güvenli bölge' planlarının da ele alındığı aktarılıyor. Ayrıca ABD'li yetkililerle DAEŞ'lilerin ailelerinin tutulduğu toplama kamplarıyla ilgili görüşmelerin yapıldığı bilgisi de yerel kaynaklarca aktarılıyor.

SDG'nin sözcülerinden Mustafa Bali de ABD'li yetkililerle Ferhat Abdi Şahin arasında yapılan görüşmeleri doğruladı:

Gen. Mazlum Abdi on meeting: “Several important issues including proposed safe zone, future cooperation between the SDF and anti-ISIS and situation of jihadists&their families were discussed.”

— Mustafa Bali (@mustefabali)

"ABD güvenli bölgeyi kurmazsa harekete geçeriz"

Öte yandan Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu bugün özel bir televizyon kanalında verdiği mülakatta ABD'nin Kuzey Suriye'de YPG güçleri kontrolündeki bölge özelinde bir 'güvenli bölge' oluşturmaması durumunda Türkiye'nin harekete geçeceğinin altını çizdi.

ABD'nin Suriye özel temsilcisi Jeffrey Türkiye'de

Dün ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, Suriye Özel Temsilcisi Jeffrey'nin hükümetinin davetiyle 'ya gittiği belirtildi.

Jeffrey'nin 22-23 Temmuz'da Türk yetkililerle görüşeceği kaydedilen açıklamada, "Büyükelçi Jeffrey ve Türk yetkililer, Türkiye'nin meşru güvenlik kaygılarını, Suriye ihtilafının çözülmesine yönelik Güvenlik Konseyi kararının uygulanması ve DAEŞ'in yenilgisinin kalıcı hale getirilmesi gibi devam eden çabalarımızı ele alacak." ifadesi yer aldı.

Türkiye'nin olası Kuzey Suriye operasyonu

Öte yandan Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Suriye sınırına yönelik sevkiyatlarına devam ediyor.

Bölgede olası bir operasyona yönelik hazırlıkların sürdüğü gözlemlenirken, tank ve obüs sevkiyatlarının yanında Zeytin Dalı ve Fırat Kalkanı harekatlarında görev almış komandoların da bölgesine sevk edildiği belirtildi.

Kaynak: Mepa News

Link-

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.