ABD Afganistan’da Taliban’a saldırdı: 27 ölü

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 21 Temmuz 2019 | Pazar 16:56

kuvvetlerinin, Afganistan’ın güneyindeki Kandahar vilayetinde üyelerine yönelik düzenlediği hava saldırısında 27 üyesi hayatını kaybederken, 18 kişi de yaralandı.

Afganistan’da yayın yapan Khaama Press haber ajansının haberine göre, Kandahar şefi General Tadin Aşakzai, Taliban unsurlarının Golestan Vadisi’ndeki üslerine ulaşmasından kısa süre sonra ABD kuvvetleri tarafından alındığını söyledi.

Kandahar’da daha önce Taliban güçlerinin polis merkezine düzenlediği saldırıda aralarında 7 sivilin bulunduğu 12 kişinin hayatını kaybettiği, 40’tan fazlası polis olmak üzere 83 kişinin yaralandığı iddia edilmişti.

Afganistan’daki ABD’li yetkililer ve diplomatlar, Taliban’ın Doha’da ABD elçisi ile yapılan görüşmelerde daha fazla kazanım elde etmek için canlı saldırılarını artırdığını belirtti. Yetkililer, bu saldırıların özellikle ABD Başkanı Donald ’ın ABD birliklerini Afganistan’dan çekmeyi planladığını açıklamasının ardından arttığını ifade etti.

ABD komutanları, Demokrasileri Savunma Vakfı’nın (FDD) internet sitesine yaptığı açıklamada, Taliban’ın şehirleri kontrol altına almak ve ordusunu zayıflatmak amacıyla kara saldırılarını hızlandırdığını belirtti.


Kaynak: Şark-ul Evsat

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.