Whatsapp numaramız:+90 530 368 46 36
HESABIM
Üye Ol

40 yıldır esrarını koruyan olay: Kabe baskını

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 20 Kasım 2019 | 23 Rebiülevvel 1441 Çarşamba 09:54

Kabe’de yüzlerce kişilik silahlı bir tarafından düzenlenen ve Fransız askerleri tarafından bastırılan ayaklanma 1979 yılında bugün başlamıştı

Dünya Bülteni/ Merkezi

Tarihe Kabe Baskını olarak geçen olay, 20 Kasım 1979‘da (Hicri 1 Muharrem) tarihinde gerçekleşmişti.

O gün Kabe’de namazı kılınmak üzereyken Cuheyman el Uteybi komutasındaki kalabalık ve silahlı bir grup Kabe’yi basmış, Harem-i Şerif haftalarca altında kalmış, çatışmalarda yüzlerce kişi hayatını kaybetmiş ve baskın çok kanlı bir şekilde, hem de Fransız antiterör birlikleri kullanılarak sona erdirilebilmişti.

El Uteybi, 18 yıl Suudi Arabistan’da Kraliyet Muhafız Alayı’nın komutanlığını yapmıştı. Daha sonra görevinden ayrılarak Medine İslam Üniversitesi’nde öğretime başlamış, burayı da benimsemeyerek ayrılmıştı. Sonrasında çeşitli risale ve makaleler yayımlamıştı.

Baskıncıların Kabe’deki ses sistemini ele geçirmelerinden hemen sonra, El Uteybi, mikrofonun başına geçti ve “Mehdî’nin geldiğini” söyledi, Suudi rejimini şeriatı terketmekle suçladı, yanında bulunan kayınbiraderi Muhammed el Kâhtânî isimli genci “Mehdî” olarak tanıttı ve Mehdî’ye edilmesini istedi.

Ayrıca bazı taleplerde de bulunan Uteybi, Batılı geleneklere son verilmesini, krallığın yıkılarak yeni bir devlet kurulmasını talep etti.

Baskının hazırlıkları çok önceden başlamış, Kabe’nin altında bulunan eski devirlerden kalma yüzlerce metrelik dehlizlere aylar boyunca gizlice silâh, mühimmat ve yiyecek depolanmış, dehlizlerin şehre giden uzantıları, meselâ Ecyad Kalesi’ne uzanan yeraltı yolları da tutulmuş ve baskından sonra güvenlik kuvvetlerinin Haremi-Şerif’e girmeleri imkânsız hale getirilmişti.

Baskının hemen ardından güvenlik görevlileri Kâbe’yi geri almaya çalıştıysa da başaramadı. yönetimi, durumu saklamak için telefon hatlarını kesince dünya yaşananları ancak bir gün sonra öğrenebilecekti.

Fetih Medya

Her türlü şiddetin olduğu Kâbe’deki işgali bastırmak için kan akıtılabileceğine dair fetva çıkarıldı ancak işgal durdurulamadı. Baskın ancak iki hafta sonra, Suudi yönetiminin isteğiyle yardıma gelen Pakistan askerlerinin ardından, GIGN (Fransız özel amaçlı birlikleri), ve Vinell timlerinden destek alınarak durdurulabildi.

Gayrimüslimlerin girmesi yasak olan Mekke’ye giriş için askerlere fetva verildi, Mekke’ye varmalarından önce kendilerine Kelime-i Şahadet okutuldu ve Kâbe’nin çevresi sarıldı.

Baskın, Fransız birlikleri tarafından ilginç bir sistemle bastırıldı. O günlerde Mekke’nin su şebekesi yenileniyor ve şehrin her tarafına geniş borular döşeniyordu. Su şebekesinin planları değiştirildi, borular Kabe’ye ve Harem’i Şerifin altındaki dehlizlere uzatıldı, sonra içeriye tonlarca metreküp su basıldı, suya verildi ve antiterör timlerine suda yüzmeye başlayan cesetleri toplamak kaldı.

Canlı olarak ele geçirilen Uteybi ve 62 (bazı kaynaklara göre 170) kişi, ibret olsun diye 8 ayrı şehirde önce kolları, sonra bacakları, hala hayatta kalanlarınsa başları kesilerek infaz edildi.

Olayın sebepleri ve ardında kimlerin bulunduğu hiçbir zaman resmen açıklanmadı. Sonraları, işin içerisinde bazı Suudi prenslerinin de yer aldığı, ama dönemin kralı Halid’in prensleri cezalandırmaktan çekindiği ancak bazılarını sürgüne gönderdiği yazıldı. Yaşananların üzerindeki esrar perdesi hâlâ örtülü duruyor.

 

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.