Zimbabve’deki terör patlamasının yankıları sürüyor

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 25 Haziran 2018 | 11 Şevval 1439 Pazartesi 16:55

Zimbabve polisi, Zimbabve Başkanı Emmerson Mnangagwa’nın Cumartesi günü yaptığı mitingde meydana gelen patlamayla ilgili yaptığı açıklamada 49 kişinin yaralandığını ve saldırının arkasında kimlerin olduğunu araştırdıklarını açıkladı.

Devlet Başkanı Yardımcısı Constantino Chuyinga patlamayı “ eylemi” olarak nitelendirdi ve saldırganların olduğunu vurguladı. Chuyinga, polisin olayın peşinde olduğunu ve saldırganları adalete teslim edeceğini söyledi. Saldırıda yaralananlar arasında Chuyinga’nın eşi de bulunuyor. polis sözcüsü Charyati Charamba basın mensuplarına verdiği demeçte, “Gün içinde hastanelere gelecek insanlarla yaralı sayısında artış olacağını tahmin ediyoruz” dedi. Yetkili, Bulawayo şehrinde bulunan White City stadyumunda kapsamlı araştırmalar yapıldığını söyledi ancak olayla ilgili daha fazla ayrıntıya yer vermedi.

Yetkili patlamadan kimin sorumlu olduğu ve başkanlık korumalarının nasıl aşıldığını açıklamadı. Mnangagwa saldırıyı korkak bir olarak nitelendirdi ve bu saldırının Temmuz ayında yapılması kararlaştırılan genel seçimleri engellemeyeceğini söyledi. Bu seçim Robert Mugabe’nin yaptığı darbenin ardından yapılacak ilk seçim olma özelliğini taşıyor. Mnangagwa saldırının arkasında devletin başında varlığını kabul etmeyen düşmanlarının olduğunu söyledi.

İlgilinizi Çekebilir:  ABD'den Pakistan açıklaması

Olayın hassasiyetinden dolayı ismini vermek istemeyen bir kaynak “ Bu olayın terörist eylem ya da devleti ele geçirmek isteyenlerin yaptığı bir eylem olduğunu söyleyemeyiz. Onlar devlet başkanına zarar vermek isteyen insanlar” dedi.

yerel basının manşetindeydi. Resmi Pazar Postası, “ hakkında suikast girişimi” manşeti atarken Devlet Başkanı ve partisini eleştiren haftalık bir gazete The Standard’ın manşeti ise “Mnangagwa hayatta kaldı ve öldü” şeklindeydi.


Kaynak: Şark-ul Evsat

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın