Zimbabve’deki terör patlamasının yankıları sürüyor

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 25 Haziran 2018 | 11 Şevval 1439 Pazartesi 16:55

Zimbabve polisi, Zimbabve Devlet Emmerson Mnangagwa’nın Cumartesi günü yaptığı mitingde meydana gelen patlamayla ilgili yaptığı açıklamada 49 kişinin yaralandığını ve saldırının arkasında kimlerin olduğunu araştırdıklarını açıkladı.

Devlet Başkanı Yardımcısı Constantino Chuyinga patlamayı “ eylemi” olarak nitelendirdi ve saldırganların suçlu olduğunu vurguladı. Chuyinga, polisin olayın peşinde olduğunu ve saldırganları adalete teslim edeceğini söyledi. Saldırıda yaralananlar arasında Chuyinga’nın eşi de bulunuyor. sözcüsü Charyati Charamba basın mensuplarına verdiği demeçte, “Gün içinde hastanelere gelecek insanlarla yaralı sayısında artış olacağını tahmin ediyoruz” dedi. Yetkili, Bulawayo şehrinde bulunan White City stadyumunda kapsamlı araştırmalar yapıldığını söyledi ancak olayla ilgili daha fazla ayrıntıya yer vermedi.

Yetkili patlamadan kimin sorumlu olduğu ve başkanlık korumalarının nasıl aşıldığını açıklamadı. Mnangagwa saldırıyı korkak bir olarak nitelendirdi ve bu saldırının Temmuz ayında yapılması kararlaştırılan genel seçimleri engellemeyeceğini söyledi. Bu Robert Mugabe’nin yaptığı askeri darbenin ardından yapılacak ilk olma özelliğini taşıyor. Mnangagwa saldırının arkasında devletin başında varlığını kabul etmeyen düşmanlarının olduğunu söyledi.

Olayın hassasiyetinden dolayı ismini vermek istemeyen bir kaynak “ Bu olayın terörist eylem ya da devleti ele geçirmek isteyenlerin yaptığı bir eylem olduğunu söyleyemeyiz. Onlar devlet başkanına zarar vermek isteyen insanlar” dedi.

Saldırı yerel basının manşetindeydi. Resmi Pazar Postası, “ hakkında suikast girişimi” manşeti atarken Devlet Başkanı ve partisini eleştiren haftalık bir gazete The Standard’ın manşeti ise “Mnangagwa hayatta kaldı ve öldü” şeklindeydi.


Kaynak: Şark-ul Evsat

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın