Zarar Büyük, Tonlarca Fındık Karadeniz’e Aktı

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 8 Ağustos 2018 | 26 Zilkade 1439 Çarşamba 17:26

Selin yaşandığı bölgede zarar büyük… 30 ton fındığın ’e aktığı, fındıkta yüzde 70 kayıp olduğu belirtiliyor. Belediye Başkanı Enver Yılmaz, sel felaketinden 500 bin kişinin etkilendiğini açıkladı. Vatandaşlar evden çıkmamaları konusunda uyarılıyor.

ORDU’da kelimenin tam anlamıyla afet yaşanıyor. etkili olan aşırı yağış dereleri taşırdı. Şimdiye kadar can kaybı açıklanmazken ciddi manada maddi hasar var. Habertürk’e bağlanan Çaybaşı Belediye Başkanı İsmet Yanık büyük bir maddi hasar yaşandığını ve harmanda olan tüm fındığın sel sularıyla gittiğini açıkladı. Ünye’de ise Faruk Kara “Ne kadar fındığım varsa hepsini sel götürdü” dedi.

Fetih Medya

SAĞANAK YAĞIŞ NEDENİYLE BİR ÇİFTÇİNİN HARMANA SERDİĞİ FINDIĞI SEL SULARINA KAPILDI. SEL SULARI FINDIK HARMANINI BASTI TEKKİRAZ MAHALLESİNDE YAŞAYAN FARUK BARAN’IN HARMANINA SERDİĞİ 1 TON FINDIĞINI SEL SULARI GÖTÜRDÜ. (İHA/ORDU-İHA)

30 TONA YAKIN FINDIK GİTTİ...Fındıkların harmanlarıyla birlikte sulara kapıldığını açıklayan Çaybaşı Belediye Başkanı İsmet Yanık şunları söyledi:

“Son elli yılın sel felaketini yaşadık. Çok ciddi manada hasar ve mal kaybımız var. 3 tane köprümüz yıkıldı. Tüm altyapımız tamamen gitti.  Vatandaşımızın topladığı fındıkların tamamı sele gitti. Yaklaşık olarak 30 tona yakın fındığı tamamen sel götürdü.Harmanlarıyla beraber aldı götürdü. Ciddi bir felaket ama belediye olarak ders çıkarmamız gerekiyor.”

’Lİ VEKİL: ÜRETİCİNİN ALIN TERİ GİTTİ….Habertürk canlı yayınına bağlana MHP Ordu Cemal Enginyurt ise sular fındık üreticisinin alın terini alıp götürdü açıklamasını yaptı. Enginyurt şöyle konuştu:

“Korkunç bir afet can kaybı olmaması sevindirici lakin mal kaybı çok yüksek derecede. Harmanda olması sebebiyle fındıklarda büyük bir kayıp oldu. Felaket bir şekilde akan sular harmanda üreticinin fındığını alın terini alıp götürdü. Gözü fındık fiyatında olan insanımız malesef bu büyük afetle birlikte ekonomik bir afet de yaşadı.”

1 TON FINIDIĞINI SEL GÖTÜRDÜ…Tekkiraz Mahallesi’nde yaşayan Faruk Kara’nın harmanına serdiği 1 ton fındığını sel suları götürdü. Yağmurun hızla ve aniden bastırdığını dile getiren Kara, “Sağanak yağışla beraber sel suları bir anda harmanımdaki fındıkları aldı götürdü. Bir bölümü de çamura karıştı. Sel aniden geldi. Biz de önlem aldık ama o kadar fındığımı sel götürdü. Harmana bir ton fındığımı kurutmak için koymuştum. Ne kadar fındığım varsa hepsini sel götürdü” dedi.

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın