Yüzyılın anlaşması! Araplardan destek

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 26 Haziran 2018 | 12 Şevval 1439 Salı 13:15

ABD lideri, Filistin-İsrail meselesinin çözümü için kapsamlı bir plan hazırlığında olduklarını açıkladı. “Yüzyılın anlaşması” olarak adlandırılan planın arkasında ABD büyükelçiliğini ’e taşıyan ’ın damadı Kushner var. Dört Arap devleti planı desteklerken, tepkili.

ABD Başkanı Donald Trump, Ürdün Kralı Abdullah ile bir araya geldiği Beyaz Saray’da, İsrail-Filistin meselesini çözüme kavuşturmak için üzerinde çalıştıkları planda büyük ilerleme kaydettiklerini söyledi, ancak planı ne zaman açıklayacaklarına dair bir tarih vermekten kaçındı.

 

Damadı bölgede

Trump’ın kıdemli danışmanlarından ve aynı zamanda damadı Jared Kushner, Filistin’de Arapça yayın yapan El Kudüs gazetesine Pazar günü bir mülakat vererek ABD Başkanı’nın Pazartesi günü dile getirdiği planla ilgili konuştu.

Trump’ın Uluslararası Müzakereler Özel Temsilcisi Jason Greenblatt ile bölgede bir hafta boyunca çeşitli devletlerin temsilcileriyle bir araya gelen Kushner, Filistinlilerin kendisi ile görüşmeyi reddetmesi üzerine planın Filistin Özerk Başkanı Mahmud Abbas’ın katkısı olsa da olmasa da yakında tamamlanacağını belirtti.

İsrail’in yanı sıra, Ürdün, Katar, Mısır ve Suudi Arabistan temsilcileriyle görüşen ABD’li yetkililer, Şeridi’nde giderek kötüleşen insani durum ve on yıllardır devam eden İsrail-Filistin meselesine kalıcı bir çözüm bulmayı çabaladıklarını ve planın ‘neredeyse tamam’ olduğunu kaydetti.

 

Fi̇li̇sti̇n reddedi̇yor

Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıması ve ABD Büyükelçiliği’ni Tel Aviv’den törenle Kudüs’e taşıması sonrası yaşanan bu gelişmede Filistin tarafı Washington yönetimini ‘tarafsız olmamakla’ suçluyor ve görüşmeyi reddediyor.
Buna karşın Filistin tarafını temsil eden müzakereci Saib Erakat, Kushner ve Greenblatt’ı Abbas’ın liderliğindeki Batı Şeria yönetimini devirmeye çalışmak ve ’in Filistinli mültecilere yardım faaliyetlerini yürüten kuruluşunu etkisiz hale getirmekle suçladı.

Pazar günü İsrail’in Channel Ten televizyon kanalına konuşan Erakat, ABD’li müzakerecilerin üzerinde çalıştıkları barış planının başarasız olacağını savundu.

Başta arabi̇stan olmak üzere 4 Arap ülkesi̇nden ABD’ye destek var

Kushner, El Kudüs gazetesine verdiği mülakatta barış planının “neredeyse tamam” olduğunu söylerken, planın ayrıntılarıyla ilgili bilgi paylaşmadı. Bağımsız bir Filistin ve İsrail devletinin yan yana bulunduğu “iki devletli çözümle” ilgili herhangi bir açıklama yapmayan danışman, görüştüğü Arap devletlerinin ise planı desteklediklerini söyledi.

ABD’li temsilcilerin görüştüğü Arap devletleri ise planı desteklediklerini doğruladı. İsrail’de yayın yapan Israel Hayom gazetesine konuşan Suudi Arabistan, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri () Ürdün yetkilileri Kushner’ın hazırladığı barış planına verdikleri desteği onayladı.

Barış yolu zorlu

İsrail’in 1948 yılında kurulmasından bu yana devam eden İsrail-Filistin meselesinin kalıcı barış ile çözülmesi önünde birçok engel bulunuyor.

Meseleyi kalıcı bir çözüme ulaştırmanın önünde ’ın kontrolünde olan Gazze Şeridi’nin 2007 yılından bu yana İsrail tarafından abluka altında tutulması nedeniyle yaşanan insani krizin yanı sıra, dünya çapında sayıları yaklaşık beş milyonu bulan Filistinli nasıl ve hangi şartlarda geri döneceğine dair konuların olduğu birçok sorun bulunuyor.

ile Gazze’yi elinde bulunduran Hamas’ın görüş ayrılıklarının yanı sıra, işgal altındaki Filistin topraklarının geleceği ve Kudüs’ün ABD tarafından İsrail’in başkenti olarak tanınması de meselenin çözümününün önündeki en büyük engellerden.

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın