Yüzlerce Filistinli Kudüs’ten Batı Şeria’ya zorla sürgün edildi

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 18 Haziran 2017 | 23 Ramazan 1438 Pazar 04:59

İsrail polisinin, dün ’te üç Filistinlinin öldürülmesinin ardından izinleri iptal edilen yüzlerce Filistinliyi altındaki ’ya gönderdiği bildirildi. Görgü tanıkları yaptığı açıklamalarda, İsrail polisinin Kudüs’te durdurduğu yüzlerce Filistinliyi altındaki Batı Şeria’ya gönderdiğini belirtti. İsrail polisinin, Filistinlileri askeri araçlara bindirerek Batı Şeria topraklarına götürdüğünü aktaran görgü şahitleri, Filistinlilerin Kudüs ile Batı Şeria arasındaki askeri noktalardan kimlik kontrollerinin ardından kentlerine geçtiklerini ifade etti.

İsrail makamları, Filistinli 4 gencin dün akşam işgal altındaki Doğu Kudüs’te İsrail askerlerine yönelik eylem girişiminde bulunmasının ardından sıkı önlemler almıştı. Alınan önlemler arasında, ayı dolayısıyla işgal altındaki Batı Şeria ile ’den İsrail’e Filistinlilerin giriş izinlerinin iptal edilmesi yer almıştı. İsrail makamları, daha önce ramazan ayı dolayısıyla Batı Şeria ve ’den 55 ve üzeri yaşlardaki Filistinlilere, güneydeki Umm Er-Reşraş (Eilat) kenti hariç tüm İsrail kentlerinde dolaşabilme izni vermişti.

İşgal altındaki Doğu Kudüs’te dün akşam saatlerinde yaşanan olaylarda İsrail askerlerine saldırı girişiminde bulunduğu öne sürülen 3 Filistinli genç öldürülmüştü. Olaylarda ağır yaralanan bir İsrail polisi de kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmişti. Resmi istatistiklere göre, İsrail güçleri ile Filistinliler arasında 2015’ten bu yana işgal altındaki Batı Şeria, işgal altındaki Doğu Kudüs ve Gazze’de devam eden olaylarda, iki Ürdün vatandaşı ve 269 Filistinli ile 47 İsrail ve polisi hayatını kaybetti.

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın