Yürüye yürüye geldiler, uçakla gönderiliyorlar

fetih medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 7 Nisan 2018 | 21 Recep 1439 Cumartesi 16:45

İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürvekili Abdullah Ayaz, “Bugüne kadar 3 binden fazla Afganistanlının ülkelerine dönüşünü gerçekleştirdik” dedi. dışı işlemlerinin hız kesmeden devam ettiğini belirten Ayaz, bu akşam dışı işlemi için ’dan bir uçağın kalkacağını söyledi.

Ayaz, ’dan ’ye gelen düzensiz göçmenlerle ilgili sorunun yıllardır yaşandığını söyledi. Afganistanlıların ’ye gelmesinde ülkelerindeki güvenlik ve ekonomik gelişmelerin etkisi olduğunu ifade eden Ayaz, bölgedeki en güvenli ve istikrarlı ülkenin olduğunu, 2000’den sonra yaşanan ekonomik ve istikrarın Türkiye’yi cazibe merkezi haline getirdiğini dile getirdi.

Son 15-20 gün içerisinde Afganistan’dan gelen düzensiz göçmen sayısında artış göründüğüne dikkati çeken Ayaz, “Afganistanlıların ilgili sınır dışı süreci işletiliyor. Sınır dışı sürecinde, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, ulusal ve uluslararası ile yükümlülüklere uygun hareket ediyor. Bugüne kadar 3 binden fazla Afganistanlının ülkelerine dönüşünü gerçekleştirdik.” diye konuştu.

‘Erzurum’dan uçak kalkacak’

Abdullah Ayaz, sınır dışı işlemlerinin hız kesmeden devam ettiğini, bu akşam sınır dışı işlemi için Erzurum’dan bir uçağın kalkacağını belirtti.

Pazar günü de Afganistan’ın başkenti ’e iki charter seferi olduğunu bildiren Ayaz, şunları kaydetti:

“Önümüzdeki günlerde de bu seferleri artırarak devam ettireceğiz ve sınır dışı işlemleri gerçekleştireceğiz. Afganistanlıların dönüşlerinin sağlanmasıyla ilgili başta İçişleri Bakanımız olmak üzere çok yoğun bir gayret gösteriyoruz. Bakanımız da Afganistan’daki muhataplarıyla gerekli görüşmeleri sağladılar. Biz de buradaki yetkilileriyle gerekli koordinasyonu sağlamaktayız. İnşallah hızlı bir şekilde gelen düzensiz göçmenlerin dönüşünü sağlayacağız.”

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın