Yunanistan: AB’nin Rusya yaptırımları geri tepti

fetih medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 6 Aralık 2018 | 28 Rebiülevvel 1440 Perşembe 09:30

Yunanistan Dışişleri Vekili Yorgos Katrougalos, Birliği () tarafından Rusya’ya karşı uygulanan yaptırımlara ilişkin, “Eğer güvenlik sistemine entegre bir Rusya istiyorsak, Yunanistan yaptırımların ters teptiği görüşünde.” dedi.

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras’ın günü gerçekleşecek Moskova ziyareti öncesi Katrougalos, Rusya’nın Parlamentskaya gazetesine mülakat verdi.

Katrougalos, ekonomik sonrası “dost ülke” Rusya’dan daha fazla yatırım çekmek istediklerini belirterek, , enerji ve gemi inşaat sektörlerinin geliştirilebileceğini söyledi.

AB’nin, Yunanistan’ın evi olduğuna işaret eden Katrougalos, “AB kurallarını izliyoruz. Ama bu kurallar arasında ‘Rusya fobisi’ yok. Rusya büyük bir ülke ve her zaman Avrupa içinde yer aldı. Rusya Federasyonu olmadan, Avrupa güvenlik sistemini hayal etmek imkansız.” ifadelerini kullandı.

Katrougalos, Rusya ile yapıcı bir diyalogdan yana olduklarını vurgulayarak, “(AB’nin Rusya’ya karşı yaptırımları) Eğer Avrupa güvenlik sistemine entegre bir Rusya istiyorsak, Yunanistan yaptırımların ters teptiği görüşünde.” diye konuştu.

“TürkAkım’ın Yunanistan’dan geçmesini isteriz”
Yunanistan’ın bir enerji merkezi olmayı hedeflediğine dikkati çeken Katrougalos, TürkAkım üzerinden doğal gazının Yunanistan üzerinden geçmesine sıcak baktıklarını söyledi.

Katrogualos, “Avrupa hukuku açısından var olan engelleri çözebilirsek, tabii ki Atina bu konuda Rusya ile müzakere etmek isteyecektir.” dedi.

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın