Yunan bakandan Türkiye’ye: Lozan yoksa ‘Sevr’e dönelim

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 2 Aralık 2016 | 3 Rebiülevvel 1438 Cuma 23:09

Cumhurbaşkanı ’ın ‘Bize Sevr’i gösterip Lozan’a razı ettiler’ ifadesinin yankıları devam ediyor. Savunma Bakanı Panos Kammenos, Lozan’ın tartışılamayacağını savunarak “Lozan’ı istemiyorsanız Sevr’e geri dönelim” dedi.

’dan Nikolaos Stelya’nın haberine göre Yunanistan Milli Savunma Bakanı ve hükümetin küçük ortağı Bağımsız Helenler’in lideri Kammenos, Epir Bölgesi’ne gerçekleştirdiği ziyarette “Uluslararası anlaşmaları sorgulama cüretini gösterenlere buradan bir mesaj göndermek istiyorum” diyerek şöyle konuştu:

sürekli şekilde gerçekleştirdiği açıklamalarla ortamı elektriklendirmeye çalışıyor. Bizim cevabımız ulusal egemenliğin savunulması, uluslararası hukuka ve anlaşmalarına saygı çerçevesinde verilmektedir. Lozan Anlaşması’nı feshetmek istiyorsa Sevr Anlaşması’na geri döneceğiz. Hepimizin anlaması gereken bir nokta var. Türk Silahlı Kuvvetlerinin kayıpları, sonrası gücünü kaybetmesi, ’deki bitmek bilmeyen yenilgileri böyle açıklamalar yapma durumunda bırakmıştır. Bunun sonucuna bu sabah hep beraber tanık olduk. Erdoğan Başkan ’den hakkında yaptığı açıklamalar için özür diledi. Kendisi iç siyaset nedeniyle uluslararası kamuoyunu ve Yunanistan’ı ajite edemeyeceğini anlamalı.”

İlgilinizi Çekebilir:  Gaziantep'te uyuşturucu tacirlerine operasyon: 37 kişi gözaltına alındı

ÇİPRAS TÜRKİYE’Yİ ’E ŞİKAYET ETTİ

Öte yandan Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras dün Angela Merkel ile telefonda görüştü. Alınan bilgilere göre görüşme olumlu bir havada gerçekleşti. Çipras, Merkel’e “Türkiye’nin artan saldırgan söyleminden” duyduğu rahatsızlığı dile getirdi.

İki lider göçmen sorunu için Türkiye ve arasında anlaşma olmasının gerekliliğinde de fikir birliğine vardı. Çipras, Atina’nın Kıbrıs sorunundaki duruşunu garantörlük sisteminin iptaline ilişkin taleplerine vurgu yaparak Merkel’e aktardı. Atina’nın müzakerelerin tekrar başlamasını istediğini de kaydetti.

Fetih Medya – Haber Merkezi

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın