“YPG’yi eğiterek, silahlandırarak ve fonlayarak ateşle oynuyoruz”

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 13 Aralık 2016 | 14 Rebiülevvel 1438 Salı 07:52

‘nin başkenti Washington merkezli Heritage Vakfı Douglas ve Sarah Allison Dış Politika Merkezi Direktörü Luke Coffey, yaptığı açıklamada, Barack Obama yönetiminin Suriye ve politikalarını eleştirdi.

ABD’nin, Suriye’deki iç savaşta DAEŞ‘ı yenmekten başka bir amaç gütmemesi gerektiğini vurgulayan Coffey, “DAEŞ’la nasıl savaşacağımız konusunda daha akıllı hareket etmeliyiz. YPG’yi eğiterek, silahlandırarak ve fonlayarak ateşle oynuyoruz.” ifadelerini kullandı.

“YPG’nin gerçek ideolojisi bilinmiyor”

Amerikan halkının büyük bölümünün (terör örgütü ‘nın Suriye uzantısı) PYD’nin ve onun silahlı kolu YPG‘nin gerçek ideolojisinden haberdar olmadığını anlatan Coffey, “Tek bir Amerikan askerinin hayatının veya bir vergi mükellefinin vergisinin onlar için riske edildiği bilinse büyük bir öfke doğar.” değerlendirmesini yaptı.

ABD ile arasındaki ilişkilerin kurumsal bir yapıda olduğuna dikkati çeken Coffey, “ müttefikimiz Türkiye’ye karşı terör saldırıları düzenleyen ve ABD yönetimi tarafından ‘terörist örgüt‘ olarak tanımlanan PKK ile bağlantıları olan komünist grupları desteklememeliyiz.” açıklamasında bulundu.

“Pentagon’un PYD’yi silahlandırması inanılır gibi değil”

ABD Savunma Bakanlığının, Suriye’deki destekli gruplarla savaşan PYD’yi silahlandırması ve eğitmesi konusunda “İnanılır gibi değil.” ifadesini kullanan Coffey, “Bundan dolayı yönetimi, ABD’nin PYD’ye desteğini hemen kesmelidir.” diye konuştu.

İlgilinizi Çekebilir:  Fransız askerlerinden YPG/PKK'ya topçu desteği!

Coffey, ABD’nin özellikle terör bağlantısı bulunan gruplarla ilişki içinde olamayacağını vurguladı.

Ayrıca ABD’deki bazı karar alıcıların ve yorumcuların PYD, PKK ve Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) arasındaki farkları tam olarak bilmediklerini savunan Coffey, “ABD, IKBY’yi destekleyebilir ancak terör bağlantılı diğer Kürt gruplara destek vermemelidir.” dedi.

Suriye’de 2011’de başlayan iç savaşa ilişkin önceliğini bu ülkeye göndermemek olarak belirleyen Obama yönetiminin, DAEŞ’la mücadele kapsamında sırtını PYD’ye dayadığı ve yeni başkan seçilen Donald Trump’a kötü bir Suriye politikası mirası bıraktığı değerlendirmesi yapılıyor.

ABD’nin, PYD’nin silahlı kolu YPG’nin büyük ortak olduğu Suriye Demokratik Güçlerine (SDG) önemli ölçüde ve mühimmat desteği vermesi, Türkiye’nin bu konudaki ulusal güvenlik hassasiyetlerine yeterince kulak vermediği şeklinde yorumlanıyor.

Fetih Medya – Haber Merkezi

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın