“YPG Türkiye’ye tehdit değil”

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 2 Mart 2017 | 3 Cemaziyelahir 1438 Perşembe 20:00

karşıtı koalisyona katılan ABD güçlerinin başındaki isim General Stephen Townsend, “YPG liderleriyle konuştuk, operasyonlarını izledik. Türkiye’ye saldırmak gibi bir niyetleri yok. Türkiye’ye tehdit değiller, hatta Türkiye ile iyi ilişki kurmak istiyorlar” dedi.

ABD’nin Irak’ta DAEŞ karşıtı koalisyona katılan güçlerinin başındaki isim General Stephen Townsend, operasyonu için Kürt savaşçıların kullanılacağını tekrar etti. Townsend, “Liderleriyle konuştum, operasyonlarını izledim. Türkiye’ye saldırmak gibi bir niyetleri yok. Türkiye’ye tehdit değiller, hatta Türkiye ile iyi ilişki kurmak istiyorlar” dedi.

’nın kolu PYD/YPG’nin çoğunluğunu oluşturduğu SDG ile operasyonun yürütüleceğini belirten Townsend, Türkiye’nin endişelerine rağmen yaklaşımın değişmeyeceğinin sinyalini verdi.

Townsend, ABD Başkanı Donald ’ın operasyona desteğini artırması hâlinde dahi ABD’nin yeni askerler konuşlandırması ihtimalinin zayıf olduğunu söyledi. ABD’nin sahada 6 binden az askeri olduğuna dikkat çeken general, “Çok sayıda getireceğimizi sanmıyorum çünkü burada savaşmaktan ziyade çalışıyoruz diyebilirim” diye konuştu.

Trump yönetimi, DAEŞ’i bitirme yönünde kararlılığını daha önce de beyan etti. Trump’ın kampanya vaatlerinden biri de buydu. Hükümet, pazartesi günü Pentagon’dan detaylı bir eylem planı taslağı aldı. Ayrıntılar basınla paylaşılmadı ancak Townsend yerel güçlerle savaşı devam ettirme fikrini bir kez daha vurguladı.

Son iki yılda YPG savaşçılarının Türkiye’ye yönelik herhangi bir saldırıyla bağlantısını görmediğini iddia eden Townsend, “Rakka’ya saldırıda Kürtlerin olacağı kesin. Sayıları ve kuvvetin büyüklüğü hakkında bir şey söyleyemem” dedi.

Townsend, “Liderleriyle konuştum, operasyonlarını izledim. Türkiye’ye saldırmak gibi bir niyetleri yok. Türkiye’ye tehdit değiller, hatta Türkiye ile iyi ilişki kurmak istiyorlar” dedi.

uçakları SDG’yi vurdu

Townsend ayrıca ’ya ait savaş uçaklarının yakınlarında yanlışlıkla SDG güçlerini bombaladığını, kayıplar olduğunu söyledi. ABD’li general, vurulan köylerin ’e 15-20 kilometre mesafede olduğunu belirtti. Townsend, Rus yetkililerin arandığını ve savaş uçaklarının bombalamayı durdurduğunu söyledi.

Kaynak: Reuters

Fetih Medya – Haber Merkezi

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın