Whatsapp numaramız:+90 530 368 46 36
HESABIM
Üye Ol

YPG/SDG’ye Yönelik Suikastlar İle Bilinen Kıyam Hareketi

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 29 Ocak 2019 | 23 Cemaziyelevvel 1440 Salı 12:32

Kıyam Hareketi

’de / unsurlarına karşı gerçekleştirdiği ve sabotaj saldırıları ile gündeme gelen Kıyam Hareketi, Ekim ’de kurulmuştur.

Örgütlenme kuruluşunu bildirdiği açıklamasında; ‘’Bizler, Kıyam Hareketi olarak, terörist ayrılıkçılar ve onların projelerine karşı durmaları için Kürt, Türkmen, , tüm Suriyelilere harekete geçmeleri çağrısında bulunuyoruz. Herhangi dış destek olmaksızın ülkenin birliğini ve bütünlüğünü savunuyoruz.’’ ifadelerine yer vermiştir.

Menbiç kökenlilerin ağırlıkta olduğu grubun toplam mevcudunun 100 – 120 arasında olduğu belirtilmektedir. Grup bünyesinde Arap, Kürt ve yer almaktadır.

PKK liderlerinden Fehman ’e bombalı düzenekle suikast girişiminde bulunan Tel Hamis Tugayları da Kıyam Hareketi’nin bir hücresidir.

Kıyam Hareketi ayrıca Menbiç Askeri Konseyi Muhammed Ebu Adil ve yine MAK’ın Sözcüsü Şervan Derviş’e yönelik suikast girişiminde bulunmuştur.

Hücre yapılanmaları şeklinde varlık gösteren örgütlenmenin; Kamışlı, Rakka, ve Menbiç’te hücreleri olduğu düşünülmektedir.

Örgüt mensuplarının daha önce ÖSO çatısı altında savaş tecrübesine sahip kişilerden olduğu belirtilirken, yapılanmanın SDG içerisine sızmayı başardığı söylenmektedir.

Sosyal üzerinden propaganda faaliyeti yürüten Kıyam Hareketi, suikast hedeflerini önceden bildirmektedir. Ayrıca gerçekleştirilen suikastlara ilişkin video ve görüntü paylaşımı yapmaktadır.

Kutluhan Görücü‘nün çalışmaları sonucunda hazırlanmıştır.

 


Kaynak: Suriye Gündemi

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.