YPG: 11 Eylül’ü organize eden isimlerden birini yakaladık

fetih medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 19 Nisan 2018 | 3 Şaban 1439 Perşembe 11:28

’nın uzantısı , 11 Eylül saldırılarının planlanmasına yardımcı olduğu iddia edilen bir ismi yakaladığını iddia etti.

PKK’nın Suriye uzantısı olan YPG güçleri, 11 Eylül saldırılarının planlanmasına yardımcı olduğu iddia edilen Suriye doğumlu bir kişiyi gözaltına aldıklarını söyledi.

11 Eylül 2001 tarihinde ABD’de yapılan saldırıya ettiği gerekçesiyle suçlanan Suriye doğumlu bir Alman vatandaşı, üst düzey bir YPG’li yetkilinin Çarşamba günü AFP’ye aktardığına göre Suriye’de gözaltına alındı.

YPG’li isim, “Muhammed Haydar Zammar, Suriye’nin kuzeyinde yakalandı ve şu an sorgulanıyor” şeklinde konuşarak daha fazla detay vermedi.

ABD Suriye rejimine teslim etmişti

Ellili yaşların ortasında olan Zammar, 11 Eylül saldırısında eylemcileri organize etmekle suçlanmıştı.

Aralık 2001 tarihinde ajanlarının da içinde bulunduğu bir operasyonla ’ta yakalandı. Yakalandıktan 2 hafta sonra Suriye rejimine teslim edildi.

Suriye mahkemesi Zammar’ı 2007 yılında ’e üye olduğu gerekçesiyle 12 yıl hapis cezasına çarptırdı. Böyle bir suç o zamanlar ölümle bile cezalandırılabiliyordu.

Ancak dört yıl sonra Suriye’de protestolar başladı. rejimi sokakları yatıştırmak için bir çıkardı. Bir çok kişi bu süreçte ya hapishaneden salındı ya da cihat yanlısı gruplara katılmak için hapishaneden kaçtı.

Çarşamba günü AFP’ye konuşan YPG yetkilisi, Zammar’ın Suriye’de hangi grubun üyesi olarak aktif şekilde savaşıp savaşmadığını söylemedi.

ABD Bakanlığı, Zammar’ın yakalanmasını doğrulayacak bir bilginin olmadığını ancak konuyla ilgilendiklerini açıkladı.

Kaynak: Mepa News

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın