Yıldırım: “Türk varlığı Irak’ta kalıcı olacak”

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 7 Ekim 2016 | 6 Muharrem 1438 Cuma 19:27

ve ’de yaşanan gelişmelerden Türkiye’nin etkilendiğini belirten Başbakan Yıldırım, “6 yıldır bedelini ödüyoruz” dedi. ’a operasyonun yaklaştığını hatırlatarak Meclisinin kararına tepki gösteren Başbakan, “Bu tip ileri geri laflar hükümetinin haddi değildir” ifadelerini kullanarak, “Türk varlığının ’ta kalmaya devam edeceğini” açıkladı.

Başbakan Binali Yıldırım 9. Ticaret ve Sanayi Şurası’nda konuşma yaptı. FETÖ girişiminin yaşandığı gecesinin Türkiye için “İkinci Kurtuluş Savaşı” olduğunu vurgulayan Başbakan Yıldırım, “Bu mücadeleyi yüzümüzün akıyla kazanmış olmanın bahtiyarlığını yaşıyoruz” dedi.
Türkiye’nin bulunduğu konum itibariyle Karadeniz’in kuzeyi ve Ortadoğu’da yaşanan olumsuz gelişmelerden etkilendiğini belirten Yıldırım, Etrafımızda çok ciddi istikrarsızlıklar var. Türkiye son 6 yıldır bunun bedelini ödüyor” ifadelerini kullandı.
Harekatı’yla ilgili son durum hakkında da bilgi veren Başbakan, “Bugüne kadar yaklaşık bin kilometrekarelik alan terörden temizlenmiştir” diye konuştu. Yıldırım’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:
“Türk varlığı Irak’ta kalacak”
Son dönemde Musul’a gündemde. Musul konusunda Türkiye’nin hassasiyeti malum. bir günde etti. Bu insanlar evlerinden, yurtlarından oldu. Tabii ki ’in temizlenmesi lazım, bundan hiç şüphe yok. Bu operasyonun yaklaştığı bu günlerde Irak hükümetinden anlaşılmaz bir tepki geldiğini görüyoruz. Irak’ta 63 ülkeden askeri unsur var. Yeni Zelanda’dan bile var. Türkiye ile 350 kilometreden fazla hududu olan ve 35 senedir ülkemizin başını ağrıtan terör örgütünün barındığı Irak’ta, Irak Merkezi Yönetimi hiçbir tedbir almazken, 63 ülkeden unsurlar burada bulunurken bütün bunları bir kenara bırakıp, Türkiye’nin oradaki varlığına takılması abesle iştigaldir. Bunun hiçbir şekilde iyi niyetle izahı yoktur. Bağdat ne söylerse söylesin, DAEŞ’le mücadele için, bölgedeki demokratik yapının zorla değiştirilmemesi için Türk varlığı orada kalmaya devam edecektir. Bizim amacımız daha fazla insanlık dramının yaşanmaması, kan akmaması ve bölgedeki oldu bittilerin önüne geçilmesidir. Böyle ileri geri laflar etmek Irak hükümetinin haddi değildir.

İlgilinizi Çekebilir:  Suudi kadınlar bu gece yarısı itibariyle trafiğe çıkıyor

Yenişafak

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın