Yeni Zelanda’da 2 camiye terör saldırısı! Çok sayıda ölü var!

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 15 Mart 2019 | 8 Recep 1440 Cuma 08:07

AA

Yeni Zelanda’nın ChristChurch kentindeki iki camiye, cuma namazı sırasında silahlı düzenlendi. Çok sayıda ölü ve yaralı bulunuyor. Yeni Zelanda Başbakanı saldırıya ilişkin bir kişinin gözaltına alındığını açıklayarak, “Yeni Zelanda’nın en karanlık günü” dedi.
Kentin Hagley Park bölgesindeki Al Noor Camisi içerisine silahlı saldırganlarca ateş açıldı. Saldırı esnasında camide, cuma namazı için 200 kişinin bulunduğu belirtildi.

 

Yeni Zelanda Polisi, hesabından yaptığı açıklamada, “Aktif bir tetikçi ile ChristChurch’te ciddi ve gelişen bir durum yaşanıyor. durumu yönetme konusunda tüm kabiliyetiyle yanıt veriyor, ancak risk ortamı hala son derecede yüksek. , ChristChurch’te oturanların sokaklardan uzaklaşmalarını ve bir sonraki duyuruya kadar içeride durmalarını tavsiye ediyor. Christchurch okulları bir sonraki duyuruya kadar kilitlenecek. Kamuoyuna iş birlikleri için teşekkür ederiz, bölge sakinlerini bilgilendirmek için daha fazla güncelleme sağlayacağız.” ifadelerine yer verdi.
Yerel basında yer alan haberlere göre, Len Peneha adlı bir görgü tanığı, siyah giyinmiş bir adamın Al Noor Camisi’ne girdiğini, ibadet için içeride bulunanlara ateş açtığını, içeride kargaşa yaşandığını, saldırganın, görevlileri gelmeden camiden uzaklaştığını iddia etti. Peneha, camidekilere etmek için girdiği sırada “her yerde ölen insanlar” gördüğünü belirtti.
Silah seslerinin, Linwood Mahallesinde bulunan bir camiden daha duyulduğu belirtildi.
ÖLEN VEYA YARALANANLAR ARASINDA TÜRK YOK
’nin Wellington Ahmet Ergin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, saldırıda ölen veya yaralananlar arasında Türk bulunmadığını kaydetti.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.