Whatsapp numaramız:+90 530 368 46 36
HESABIM
Üye Ol

Yeni BMW X5 2019’da Türkiye’de satışa sunulmayacak

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 8 Aralık 2018 | 1 Rebiülahir 1440 Cumartesi 08:27

BMW’nin ’de üretilen SUV’u X5’in, 2019’da ’de satışa sunulmayacağı açıklandı. Söz konusu karar, ’ye çelik ve alüminyum kısıtlamaları getiren ABD’ye, ’nin misilleme olarak bu ülkeden ithal edilen ürünlere uyguladığı ek vergiler sebebiyle alındı. Öyle ki, X5’in motor hacmi 3 litre olan versiyonlarında gümrük vergisinin yüzde 120’yi buldu. Aracın ’ye gelmesi halinde fiyatının 1 milyon 500 bin TL’yi aşacağını söyleyen Borusan Otomotiv BMW, MINI ve BMW Motorrad Genel Müdürü Uğur Sarıkaya.

Alman markası BMW’nin bir süre önce kapsamlı bir makyaj operasyonu geçiren SUV modeli X5, 2019 yılında Türkiye’de satışa sunulmayacak. BMW Türkiye distribütörü Borusan Otomotiv’in aldığı söz konusu kararın arkasında ise, modeli üretiminin ’nde (ABD) yapılması yatıyor.

Öyle ki, Türkiye’ye çelik ve alüminyum kısıtlamaları getiren ABD’ye, Türkiye de misilleme olarak bu ülkeden ithal edilen ürünlere ek vergiler uyguluyor. Dolayısıyla, X5’in ABD’de üretilen 3 litrelik motor seçeneğine gümrükte uygulanan oranı da yüzde 120’ye çıkıyor. Neticede, aracın fiyatı olması gerekenden çok daha yüksek bir seviyeye çıkmış oluyor.

FİYATI 1 MİLYON 500 BİN LİRAYI BULUYOR

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Borusan Otomotiv BMW, MINI ve BMW Motorrad Genel Müdürü Uğur , BMW X5’in 3.0 lt hacmindeki motorla ABD’de üretiminin başladığını ancak buradan ithal edilen otomobillere uygulanmakta olan yüzde 120 gümrük vergisine tabi olması nedeniyle aracın fiyatının 1 milyon 500 bin TL seviyesini aşacağını söyledi.

Sakarya, “Bu sebeple 2019 yılının sonuna kadar BMW X5’i Türkiye’ye getiremeyeceğiz. Mevcut 2.0 dizel motorlu, ek gümrük vergisi devreye girmeden önce ithal ettiğimiz BMW X5’lere kampanyalar uyguluyoruz. Buna göre, Aralık ayına özel BMW X5’leri 618 bin TL’den başlayan fiyatlarla ve 150 bin TL kredi seçeneğiyle sunuyoruz” diye konuştu.

DİĞER MARKALARDA GETİRMEYEBİLİR

BMW’nin söz konusu hamlesini, ABD’den otomobil ithal eden diğer markaların da alması sürpriz olmayacaktır. Bu markalardan Mercedes’in ABD’de üretilen modeli GLE’nin versiyonu, Jeep’in ABD’de üreterek dünyaya sattığı Cherokee modelinin makyajlı versiyonu ve bir süre önce Volvo’nun ABD’de üretimine başlanan S60 modelinin Türkiye’deki akıbetini önümüzdeki günlerde göreceğiz.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.