Yemen’de BAE destekli hükümet güçleri bombalı saldırıya hedef oldu

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 13 Mart 2018 | 25 Cemaziyelahir 1439 Salı 12:52

Yemen’in liman kenti ’de Birleşik Emirlikleri destekli hükümet bombalı hedef alındı.

Bir güvenlik kaynağının belirttiğine göre, bugün sabah saatlerinde Birleşik Arap Emirlikleri tarafından eğitilen birliklerine ait bir askeri üssü hedef alan canlı saldırısında en az 5 kişi öldü yahut yaralandı. Söz konusu , liman şehrinin kuzeyinde Birleşik Arap Emirlikleri destekli Yemen hükümeti güçlerinin bir tugayına yönelik gerçekleştirildi.

‘5 ölü ve yaralı’

Bir AFP muhabiri, en az 5 ölü ya da yaralının saldırı sonrası binadan dışarı çıkartıldığını gördüğünü ifade etti. Söz konusu kişilerin durumu ise belirsizliğini koruyor. Bölgeye yakın park edilmiş birkaç araçta da ağır hasar meydana geldi. Saldırının sorumluluğunu DAEŞ üstlendi. DAEŞ tarafından yapılan açıklamada, Aden’in Mansura bölgesinde BAE destekli güçlerin, üssün yemekhanesinde bir bombalı araçla hedef alındığı ifade edildi.

Aden, Yemen hükümeti ve destekli tarafından kontrol ediliyor. Bu koalisyona bağlı birlikler uzun süredir, İran destekli Şii ’e karşı savaşı sürdürüyor. Şii , ülkenin ciddi bir bölümünü ele geçirmişti ve başkent Sana’ya hala ellerinde tutuyorlar.

Cihat yanlısı gruplar

Ülkede DAEŞ ve ’ye bağlı cihat yanlısı gruplar da mevcudiyetini koruyor. Bu tür saldırılar genellikle yahut DAEŞ tarafından gerçekleştirilmekte. 24 Şubat’ta Aden’de ‘terör karşıtı’ birliklerin bir üssüne gerçekleşen ikiz canlı bomba saldırısında da en az 5 kişinin öldüğü ifade edilmişti.

Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri destekli hükümet, başkent Sana’nın Husilerin eline geçmesinden sonra merkezini Yemen’in en büyük ikinci şehri olan Aden’de kurmuştu. Aden şehri Ocak ayında hükümet yanlısı güçlerin arasında bir iç çatışmaya sahne olmuştu.

Kaynak: Mepa News

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın