Yemen’de ateşkesi uzatma çağrısı

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 23 Ekim 2016 | 22 Muharrem 1438 Pazar 12:26

() Özel Temsilcisi İsmail Vild eş-Şeyh Ahmed, ’de çatışan taraflara ateşkesi 72 saat daha uzatma çağrısında bulundu.

Ahmed, yaptığı yazılı açıklamada Yemen’de çatışan taraflara 19 Ekim Çarşamba günü yürürlüğe giren ateşkesi 72 saat daha uzatma çağrısında bulunarak, iki taraftan da yapılan ihallere rağmen ateşkesin büyük ölçüde etkili olduğunu belirtti.

“Geçtiğimiz günlerde, insani yardım ve gıda yardımının çatışmalardan zarar gören birçok bölgeye ulaştığını gördük. BM görevlileri, daha önce ulaşma imkanı olmayan bölgelere girdiler.” ifadelerini kullanan Ahmed, ülkede anlaşma sağlanması halinde çatışmaların tamamen durmasının önemini vurguladı.

Ahmed, BM’nin siyasi çözüm ve çatışmaları durdurarak Yemen’de kalıcı ateşkes sağlanmasını hedeflediğine dikkati çekti.

İlgilinizi Çekebilir:  Londra’dan Moskova’ya ‘kimyasal yasağın ihlal edildiği’ suçlaması

YEMEN’DE İHLALLER

Öte yandan ateşkesin bitimine dakikalar kala ve Şebve kentlerinde yaşanan ateşkes ihlallerinde 8 kişinin öldüğü, 3 kişinin yaralandığı bildirildi.

Yönetim yanlısı Halk Güçleri (HDG) Basın Sorumlusu Macid Amir el-Harisi, yaptığı yazılı açıklamada, Şebve’de ve onlara destek veren Ali Abdullah Salih yanlıları arasında yaşanan çatışmalarda karşı taraftan 6 kişinin öldüğünü belirtti.

Yemen resmi ajansı SANA’da yer alan haberde ise Husiler ve Salih yanlılarının Taiz’de yerleşim yerlerine topçu atışıyla düzenlediği saldırılarda 2 sivilin hayatını kaybettiği, 3 kişinin yaralandığı aktarıldı.

 Fetih Medya – Haber Merkezi

Gereksizse Sil