Yemen’de açlığın sınırı kalmadı

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 28 Aralık 2016 | 29 Rebiülevvel 1438 Çarşamba 21:27

’de yaşanan iç nedeniyle halkın yüzde 51’inin temel gıda maddelerine ulaşmada sıkıntı yaşadığı belirtildi.

 

4 milyona yakın kişi acil yardıma muhtaç

() İnsani İşler Koordinasyon Ofisi tarafından yayımlanan raporda, 2016 yılı boyunca ülkenin tüm illerinde iç savaştan zarar gören 5 milyonu aşkın kişiye insani yardım ulaştırıldığı, Eylül-Ekim 2016 tarihlerinde 3 milyon 800 bin kişiye acil yardım verildiği ifade edildi.

 

“2016 yılı insani yardım planının sadece yüzde 57’lik kısmı gerekli finansman desteğini görüyor, halkın yüzde 51’i yeterli miktarda gıdaya ulaşamıyor.”

İç savaş nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kalan kişilere de değinilen raporda, göçmenlerden yüzde 55’inin başka ailelerin yanına yerleştiği, yüzde 22’sinin kiralık evlerde, yüzde 19’unun ise kurulan merkezlerde yaşadığı bildirildi.

Raporda ayrıca, iç savaşın başladığı tarihten 18 Kasım’a kadar 7 bin 272 kişinin öldüğü, 38 bin 279’unun yaralandığı belirtildi.

Yemen’de yaklaşık iki yıldır devam eden çatışmalar nedeniyle sağlık sisteminin kritik eşikte olduğu, savaşın devam etmesi ve uluslararası yardımların durması halinde önümüzdeki yıl sistemin tamamen çökebileceği belirtildi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Yemen Temsilcisi Doktor Ahmed Şadul, “Ülkede sağlık alanında bir iyileşme olması, çatışan tarafların sağlık tesisleri açma ve sağlık çalışanlarının işlerini özgürce yapmalarını temin etme konusunda anlaşmasına bağlı. Ayrıca uluslararası toplumun yardımlara devam etmesi gerekir.” dedi.

Doktor Şadul, 2016’da güvenlik durumunun kötüleşmesi, tıbbi yardımların ulaşmasındaki zorluklar ve bazı sağlık ekiplerinin ülkeden ayrılması nedeniyle Yemen’deki birçok bölgede sağlık hizmetlerinde büyük sıkıntı yaşandığını dile getirdi.

İlgilinizi Çekebilir:  BM'ye Gazze'deki gösterilerde 'misyon bulundurma' çağrısı

Şadul, “Sağlık kurumları, özellikle cerrahi araç ve gereçler, yaralılara müdahale için gerekli ilaçlar, genel sağlık hizmetleri ile tedavide kullanılan birçok ilaç ve ekipman, hatta ambulanslara ve jeneratörlere koyacak yakıt eksikliği gibi sıkıntılarla karşı karşıya bulunuyor.” diye konuştu.

Gelecek yılın daha kötü olabileceği uyarısında bulunan Şadul, “Savaşın devam etmesi ve uluslararası yardımların durması halinde sağlık sektörü 2017’de çökebilir. Böyle bir durumda ülkedeki milyonlarca kişinin hayatı tehlikeye girer.” ifadelerini kullandı.

92 kişi koleradan öldü

DSÖ Yemen Temsilcisi, 2016’da temiz içme suyu eksikliği ve şiddetli yağışlar sebebiyle dang humması, sıtma, uyuz, solunum yolu enfeksiyonları, ishal ve son zamanlarda gibi bulaşıcı hastalıklarda artış görüldüğünü belirtti.

Kolera nedeniyle 92 kişinin hayatını kaybettiğini aktaran Doktor Şadul, salgının 15 vilayete sıçradığını ve şu ana kadar 11 bin 61 kişide hastalık belirtileri görüldüğünü, 156 kişide kolera virüsü tespit edildiğini kaydetti.

Çocuklarda ölüme götüren bazı hastalıklara da dikkati çeken Şadul, “Kötü beslenmenin yaygınlaşmaya başlaması ve bazı bölgelerde yeni kızamık vakalarının ortaya çıkması, ciddi endişelere neden oluyor. 2006 yılından bu yana Yemen çocuk felcinden korundu. Sağlık kuruluşlarıyla kampanyalar düzenleyip çocukların bağışıklık sistemini güçlendirerek Yemen’in bu başarısını korumak istiyoruz.” dedi.

Fetih Medya – Haber Merkezi

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın