Yemen’de 20 gazeteci kaçırıldı

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 25 Ekim 2018 | 16 Safer 1440 Perşembe 21:02

Yemen’deki İnsan Hakları İddialarını Soruşturma Komisyonu Sözcüsü İşrak el-Muktari, sosyal hesabından yaptığı açıklamada, militanlarının nefret söylemine karşı etkinlik düzenleyen 20 basın mensubunu etkinlik sonrası kaçırdıklarını ifade etti.

Muktari kaçırılan basın mensupları arasında eski Yemen Sendikası Başkanı Abdulbari Tahir’in yanı sıra Eşrek er-Rifi, Adil Abdullah el-Muğni ve Muhammed Şemsan gibi tanınmış isimlerinde olduğunu söyledi.

Araştırmalar ve Ekonomik Enformasyon Merkezi’ne (SEMC) bağlı Basın Hürriyeti Gözlemevi tarafından yayımlanan raporda, Basın özgürlüğünde kötüye gidişin sürdüğü Yemen’de, yılın ilk yarısında 8 gazetecinin öldürüldüğü ve basın mensuplarına yönelik çok sayıda ihlalin yaşandığı belirtilmişti.

Uzun süredir istikrarsızlığın yaşandığı Yemen’de meşru yönetime darbe yapan , Eylül 2014’ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde tutuyor. Ülkenin birçok kenti meşru ordu ile arasında çatışmalara sahne oluyor. öncülüğündeki ise Mart 2015’ten beri Yemen hükümetine destek veriyor.

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın