Yemen Ulusal Ordusu bir Hizbullah militanını öldürdü

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 8 Temmuz 2018 | 24 Şevval 1439 Pazar 19:09

Yemenli askeri kaynaklar, Saada ilinin güneybatısında Arap Koalisyonu tarafından düzenlenen hava saldırısında militanlarından Kayan Eştar’ın öldürüldüğünü açıkladı. Saldırının askeri uzmanları taşıyan askeri bir aracı aldığını belirten kaynaklar, aracın imha edilerek içindeki herkesin etkisiz hale getirildiğini aktardı.

Son saatlerde, Batı Sahili cephesinde, liderlerinden olan Haşim el-Sanbani’de dahil olmak üzere 60’tan fazla milis öldürülürken, yine liderlerinden olan İbrahim Abdo Ali Mafa’nın da içlerinde olduğu onlarca milis yakalandı.

Muhsin el-Nakib, Lahic’te

Sana’da ise, Genel Kongresi Partisi (GHK) liderlerinden Muhsin el-Nakib, milislerin elinden kurtularak memleketi Lahic’e kaçmayı başardı.

Yerel kaynaklar, Husi milislerinin liderlerinden Şeyh Ammar Hamis’i kaçırdığı bilgisini verirken, Şeyh’in eski Cumhurbaşkanı’nın yeğeni Tuğgeneral Tarık Salih ile irtibat halinde olduğu iddiası ile suçlandığını bildirdi.

Askeri kaynakların aktardığına göre, Yemen Ulusal Ordusu, Hudeyde’nin doğusunda bir ilerleme kaydederek, Kataf’taki sıradağları kontrol altına almayı başardı.

Arap Koalisyonu’na bağlı savaş uçaklarının Kataf bölgesinde yer alan milislere ait noktalara düzenlediği saldırılarda biri liderleri olmak üzere çok sayıda milis etkisiz hale getirildi.

285 Husi milisi öldürüldü

Yemen Ulusal Ordusu, Arap Koalisyonu’na ait savaş uçaklarının ve Haziran aylarında Taiz şehrine düzenlediği saldırılarda şimdiye kadar 285 Husi milisin öldürüldüğü, 374’ünün ise yaralandığı bilgisini verdi.

Öte yandan, Yardım ve İnsani Çalışmalar Merkezi aracılığıyla Yemen’e insani yardımlar devam ediyor.


Kaynak: Şark-ul Evsat

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın