Yemen halkı sessizce ölüyor

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 28 Ocak 2017 | 30 Rebiülahir 1438 Cumartesi 06:18

() İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Durumlar Koordinatörü Stephen O’Brien, ’de derhâl önlem alınmazsa kıtlık yaşanabileceği uyarısında bulunarak, “ halkı sessizce ölüyor.” dedi.
Birleşmiş Milletler (BM) İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Durumlar Koordinatörü Stephen O’Brien, BM Güvenlik Konseyi’nde yaptığı konuşmada, Yemen’deki insânî krizin her geçen gün kötüye gittiğine dikkat çekti.

 

Ülkede nüfusun yüzde 80’ini oluşturan yaklaşık 14 milyon kişinin gıda yardımına ihtiyaç duyduğunu belirten O’Brien, “Derhâl önlem alınmazsa Yemen’de kıtlık olası bir senaryo. Yemen halkı sessizce ölüyor.” diye konuştu.

 

“Her 10 Dakikada Bir 10 Yaş Altındaki Bir Çocuk Ölüyor”

İlgilinizi Çekebilir:  ABD'den Rusya'ya çok sert uyarı: Son verin yoksa..

 

Yemen’de 2 milyona yakın kişinin ise hayatta kalmak için acil gıda yardımına muhtaç olduğu uyarısını yapan O’Brein, 2,2 milyon çocuğun aşırı derecede yetersiz beslenmeye maruz kaldığını ve her 10 dakikada bir 10 yaş altındaki bir çocuğun önlenebilir hastalıklar nedeniyle öldüğünü söyledi.

 

O’Brien, yabancı bankaların artık ülkenin ticârî bankalarının çoğuyla finansal işlemler yapmayı kabul etmediği ithalata bağımlı Yemen’de bu nedenle sâdece birkaç yıl içinde buğdayın tükenebileceğini sözlerine ekledi.

Fetih Medya – Haber Merkezi

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın