Yemani: Griffiths’in açıklamaları darbecileri memnun etti

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 9 Eylül 2018 | 29 Zilhicce 1439 Pazar 06:10

Yemen Bakanı Halid el-Yemani, bugün Cenevre’de düzenlediği basın toplantısında, Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths’in açıklamalarının ‘darbeci Husi milisleri memnun ettiğini ve yaptıklarını akladığını” aynı zamanda ‘meşru hükümetin duruşuyla da çeliştiğini’ söyledi.

İsviçre’nin Cenevre kentinde 6 Eylül’de ve Husiler arasında Yemen konulu istişare toplantılarının başarısızlıkla sonuçlanmasının üzerine Yemen Dışişleri Bakanı Halid el-Yemani bugün Cenevre’de basın toplantısı düzenledi.

Yemen meşru hükümeti adına Cenevre’deki heyetin başkanı Bakan Yemani, basın toplantısında yaptığı açıklamada, müzakereleri başarısızlığa uğratma konusunda Husilerin yaptığı bu hareketin kendileri için bir durum olmadığını belirterek, 2015’ten bu yana örgütün sicilinin bu konuda kabarık olduğunu söyledi.

kapatıldı iddiası yalanlandı

Husi heyetinin gecikmesinde, ve Sudan hava sahasının kendilerine kapatılmasının neden olduğu öne sürülürken, söz konusu iddia iki ülke tarafından reddedildi.

Husilerin bugüne kadar yapılan müzakere görüşmelerine yönelik tutumunun örgütün Yemen halkına karşı saygısızlığının bir göstergesi olduğunu belirten Yemani, “Dünyayı, uluslararası kararların ve Körfez inisiyatifinin uygulanması konusundaki sorumluluklarını yerine getirmeye çağırıyoruz. Ayrıca uluslararası toplumun Husiler ile olan ilişkilerinde daha ciddi olacağını umuyoruz” dedi.

“Husiler, uzlaşı çabalarını istismar etti”

Bakan Yemani, Husilerin, meşru hükümetin uzlaşı için harcadığı çabaları ‘istismar’ ettiğini söyledi.

Yemani konuşmasının devamında ise şunları söyledi;
“Husilerin müzakerelere katılmamasına yönelik Griffiths’in sözlerini esefle karşılıyoruz. Griffiths önümüzde Husileri eleştiriyor ama basın toplantısında yaptıklarını aklıyor. Biz, Husilerin kapalı kapılar ardında ’e söylediklerine inanmıyoruz”

Yemenli Bakan, devletin yeniden inşası için Yemen ordusu ve Koalisyon tarafından askıya alınan operasyonların devam edeceğini vurguladı.

Griffiths, Sana’ya tekrar gidecek

Öte yandan BM Yemen Özel Temsilcisi Griffiths, düzenlediği basın toplantısında, Husiler ile görüşmek birkaç gün içinde yeniden Sana’yı ziyaret edeceğini söyledi. Griffiths, Husiler’in de istişare toplantılarına katılamadıkları için hayal kırıklığı yaşadıklarını ifade etti.

Griffiths, “(Husiler) Buraya gelmek istediler. Biz onları buraya getirebilmek için gerekli koşulları yeterince sağlamadık” şeklinde konuştu.

Husiler’in Cenevre’deki istişare toplantılarına katılmamasının barış sürecinin önünde önemli bir sorun teşkil etmeyeceğinin altını çizen Griffiths, geçmişteki Yemen görüşmelerinde de bu tür lojistik sorunların yaşandığını anımsattı.

Griffiths, taraflar arasındaki bir sonraki istişare toplantılarının ne zaman ve nasıl yapılacağını söylemek için daha erken olduğunu belirtti.

Yemen Dışişleri Bakanı Yemani ise, meşru hükümet heyetinin Husilerin görüşmelere katılmadığından dolayı bugün Cenevre’den ayrılacağını ifade etti.


Kaynak: Şark-ul Evsat

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın