Yardımlar Arakanlı mazlumlar yerine Myanmar hükümetine

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 7 Eylül 2017 | 16 Zilhicce 1438 Perşembe 10:07

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA)’nın Arakanlı için gönderdiği yardımları katliamın sorumlusu olan hükümetlne teslim etmesi tartışmaları beraberinde getirdi.

, dünyanın gözü önünde katil tarafından zulme uğrayan Arakanlı Müslümanlara yapılanlara sessiz kalmadı. Katliamı durdurmak için ilk andan itibaren merkezli birçok sivil toplum kuruluşu seferber oldu.

Bölgedeki insani kriz büyürken Myanmar hükümeti, ’ın kuzeyindeki bölgelerde ve diğer uluslararası yardım kuruluşlarının faaliyet göstermesine izin vermiyor. Daha önce Dünya Gıda Programı, ’daki gıda yardımı faaliyetlerini güvenlik sorunları nedeniyle askıya aldığını bildirmişti.Fetih Medya Fetih Medya

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ’ın, son olarak Myanmar lideri San Su Çin ile görüşmesinin ardından bölgeye ilk yabancı yardım kuruluşu olarak TİKA’nın girmesine izin verilmişti. Görüşmede , Türkiye’nin terörü de, masum sivilleri hedef alan operasyonları da kınadığını söylemiş, yaşananların ciddi bir insani krize dönüşmesinin endişe ve infiale neden olduğuna dikkati çekmişti.

 

İlk Ulaşan Yardımlar Myanmar Hükümetine Teslim Edildi

Bölgeye ilk yabancı yardım kuruluşu olarak TİKA’nın girmesine izin verildiği haberlerinin ardından bugün Myanmarlı kaynaklardan alınan bilgilere göre bölgeye ilk ulaşan yardımların Rakhayn eyaleti hükümet konağında düzenlenen törenle Myanmar hükümeti yetkililerine teslim edildiği öğrenildi. Myanmarlı yetkililerin yardımları Arakanlı Müslümanlara ulaştırıp ulaştırmayacağı konusu bir muamma olarak ortada duruyor.

İlgilinizi Çekebilir:  Putin fırlatmıştı! Füzenin korkutucu yüzü

Yardım malzemeleri, bin tonluk yardım pirinç, kurutulmuş balık ve giyim malzemelerinden oluşuyor.

Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, yardımların Arakanlı Müslümanları katleden Myanmar ordusuna ait askeri helikopterlerle gereken noktalara ulaştırılacağını kaydetti.

Yardımların bölgede dağıtılması halinde toplamda 100 bin aileye, başka bir deyişle 500 bin kişiye ulaşması hedefleniyor.

Gazze Yardımları da İsrail’e Teslim Ediliyor!

2010 yılında yaşanan Mavi Marmara saldırısının ardından, Gazze’ye gönderilen ilk yardım gemisi Lady Leyla – İyilik Gemisi olmuştu. 2016 yılından bugüne birkaç kez gönderilen yardımlar, TİKA ve koordinesinde Aşdod limanına teslim edilmiş, İsrailli yetkililerden alınan onayın ardından kara yoluyla Gazze’ye ulaştırılmıştı.

Kaynak : Muslimport


İktibas: Islah

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın