Washington Post: 10 Yeni Savaş Çıkabilir

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 9 Eylül 2016 | 8 Zilhicce 1437 Cuma 12:17

Amerikan Washington Post (WP) gazetesi, ve ’ta ’e karşı verilen savaşın sonucunda “10 yeni savaşın çıkabileceğini” iddia eden bir analize yer verdi. Analizinde bu “olası” 10 savaştan üçünde taraflardan birinin “’nin olabileceğini” öne sürdü.

Gazete ilk sıraya, “ destekli Kürt güçleri ile Türkiye destekli Arap güçleri arasındaki savaşı” yerleştirdi. “Bu başlamış durumda ve en karmaşıklardan biri” yorumunu yapan gazete, diğer olası çatışmaları “Türkiye ve Suriyeli Kürtler”, “Suriyeli Kürtler ve Suriye hükümeti”, “ABD-Suriye”, “Türkiye-Suriye”, “Irak Kürtleri-Irak hükümeti”, “Irak Kürtler-Şii milisler”, “Kürtlere karşı Kürtler”, “ Araplara karşı Şiiler ve/veya Kürtler” ve “DAEŞ’den kalanlara karşı herkes” diye sıraladı.

Suriye ve Irak’ta DAEŞ’e karşı verilen mücadelenin sonucunda “10 yeni savaşın tetiklenebileceği” iddia ediliyor. Washington Post gazetesi, bu konudaki analizinde bu olası 10 savaştan üçünde taraflardan birinin “Türkiye’nin olabileceğini” öne sürdü.

Gazete, “olası 10 savaşı” sıralıyor. Gazete, söz konusu “savaşların hangi tarafların arasında gerçekleşebileceğini” belirtirken de özetle şu savaşları dile getiriyor:

“Bu savaş başlamış durumda ve en karmaşıklardan biri. Türkiye’nin iki hafta önce Suriyeli isyancılara DAEŞ’in elindeki toprakları almaya yardımcı olmak amacıyla müdahaleye başlarken DAEŞ kadar Kürtlerin de hedeflendiği belli oldu.

İlgilinizi Çekebilir:  ‘Nuh’un Gemisi’nin yeri kanıtlandı’

Bu savaş, 1 nolu savaşa benzer ama daha büyük olur. Şimdiye kadar Türkiye, Suriye’ye müdahalesini, DAEŞ’in işgal ettiği ve nüfusu çoğu Arap olan alanla sınırladı. Ancak Türkiye, sınırlarında yükselmekte olan fiili Kürt devletinden aynı ölçüde kaygılı. Gerilimler sürerse Türkiye’nin, az sayıda ABD kuvvetinin konuşlandığı Kürt bölgesine doğrudan bir müdahalesi dışlanamaz.”

Türkiye, Suriye’ye müdahale ederken ’ın en önemli müttefikleri olan ve Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyindeki müdahalesine yeşil ışık yaktıkları gibi görünen ve İran ile ilişkileri onarmak için adımlar da attı. Ancak Türkiye’nin DAEŞ ile mücadelesi iyi giderse eğer Türk güçleri, yakında kenti etrafındaki ön cephede bulunan Suriye hükümeti güçleriyle karşı karşıya kalabilir.”

Washington Post, DAEŞ’le mücadelenin sonucunda “tetiklenebileceğini” savunduğu diğer “7 savaş”ı ise söyle sıralıyor: “Suriyeli Kürtler-Suriye Yönetimi”, “ABD- Suriye Yönetimi”, “Iraklı Kürtler-Irak Hükümeti”, “Iraklı Kürtler-Şii milisleri”, “Kürtler, Kürtlere karşı”, “Sünni Araplar- Şiiler ve/veva Kürtler” ile “DAEŞ’in geri kalan unsurları, herkese karşı” biçiminde gerçekleşebileceğini savunuyor.

Fetih Medya / Haber Merkezi

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın