Whatsapp numaramız:+90 530 368 46 36
HESABIM
Üye Ol

Vietnam, Trump-Kim zirvesine ev sahipliği yapacak

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 9 Şubat 2019 | 4 Cemaziyelahir 1440 Cumartesi 12:41

Trump ile Kim arasındaki ilk zirve Singapur’da yapıldı Washington/Şarku’l Avsat ABD Başkanı Donald Trump, bugün, Kuzey Kore Kim Jong-un ile yapacağı ikinci zirvenin 27-28 Şubat tarihleri arasında Vietnam’ın başkenti Hanoi’de yapılacağını açıkladı.
Trump, hesabından yaptığı paylaşımda, “Temsilcilerim çok verimli bir toplantının ardından Kim Jong-un ile yapılacak 2. zirvenin nerede ve ne zaman yapılacağına dair bir sonrasında Kuzey Kore’den ayrıldı. Zirve 27-28 Şubat tarihleri arasında Vietnam’ın başkenti Hanoi’de yapılacak” ifadelerini kullandı.
Kim ile görüşmeyi ve barış konusunu güçlendirmeyi büyük bir istekle beklediğini ifade eden Trump, “Kim liderliğindeki Kuzey Kore büyük bir ekonomik güç. Bazıları şaşırabilir ama ben şaşırmıyorum. Çünkü onu iyi tanıyorum. Ne kadar güçlü olduğunu anladım. Kuzey Kore farklı bir füzeye sahip olacak. Ekonomik füze” ifadelerini kullandı.
ABD Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre Çarşamba günü başlayan Kuzey Kore ziyaretini günü noktalayan Washington’ın Pyongyang elçisi Steven Pigeon’un, Kuzey Koreli mevkidaşı Kim Hyon-chul ile nükleer silahsızlanma, ABD ile Kuzey Kore arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesi ve Kore Yarımadası’nda kalıcı barışın sağlanması gibi konuları görüştü.
Trump, nükleer füze testleri tehditlerinden aylar sonra geçtiğimiz Haziran ayında Kim ile Singapur’da bir zirvede bir araya gelmişti.
Kore savaşı, iki ülkeyi teknik olarak savaşta bırakarak barış anlaşması imzalamadan ile sonlanmıştı. ABD’nin Güney Kore’de 28 bin bulunuyor.

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.