Veliaht Prens’e soğuk karşılama: ‘Tunus’u kirletmeyin’

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 27 Kasım 2018 | 19 Rebiülevvel 1440 Salı 12:44

’lar Suudi Arabistan Veliaht Prensi Selman’ın Tunus ziyareti öncesinde, bu akşamdan başlamak üzere, ‘Tunus’u kirletmeye hayır’ adı altında kitlesel gösteriler düzenleme kararı aldı.

 

Tunus’taki sivil toplum kuruluşları (STK), Suudi Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesinden sonra ilk yurt dışı turuna çıkan Suudi Arabistan Veliaht Prensi Selman’ın yarın gerçekleştireceği Tunus ziyareti öncesi “kitlesel ” çağrısında bulundu.

Başkentteki Tunus Ulusal Sendikası (SNJT) binasında bir araya gelen STK temsilcileri, düzenledikleri ortak basın toplantısında, Suudi Veliaht’ın yarın yapacağı Tunus ziyaretini eleştirdi ve kitlesel gösteri çağrısı yaptı.

Toplantıya SNJT’nin yanı sıra Tunus Editörleri Derneği, Tunus Demokratik Kadınlar Derneği, Tunus Ekonomik ve Sosyal Haklar Forumu, Genç Avukatlar Komisyonu ve Tunuslu Kadınlar Derneği gibi çok sayıda STK’dan temsilciler katıldı.

KİTLESEL GÖSTERİLER

STK’lar, Veliaht Prens’in Tunus ziyareti öncesinde, bu akşamdan başlamak üzere, “Tunus’u kirletmeye hayır” adı altında kitlesel gösteriler düzenleme kararı aldıklarını duyurdu.

SNJT Üyesi Sekine Abdüssamed, Suudi Arabistan’ın en son Kaşıkçı cinayeti olmak üzere işlediği tüm suçlarından aklanma yeri olarak Tunus’u kullanmasına izin vermeyeceklerini söyledi.

Abdüssamed ayrıca Tunuslu yetkililerin Kaşıkçı cinayeti ve Yemen’de sivil halka karşı işlenen suçlar karşısında izlediği kayıtsız tavrın hayret verici olduğunu ifade etti.

SNJT’nin ayrıca Bin Selman’ın ziyaretine karşı izlediği dolayısıyla Uluslararası Gazeteciler Federasyonundan teşekkür mektubu aldığı belirtildi.

Tunus Ekonomik ve Sosyal Haklar Forumu Başkanı Mesud Ramazani ise “Kaşıkçı cinayeti ve Yemen’de insanlığa karşı işlenen suçlar kapsamında Suudi Arabistan Veliaht Prensi ve rejimine yönelik töhmetler nedeniyle Tunus halkı bu ziyarete şüpheyle bakıyor.” dedi.

“VELİAHT PRENS’İN SUÇLARININ SORUŞTURULMASI” TALEBİ

Öte yandan Tunuslu 50 avukat, “Selman tarafından işlenen suçların soruşturulması” talebiyle Tunus mahkemesine dilekçe verdi.

Başkentteki Tunus İlk Derece Mahkemesi önünde düzenlenen basın toplantısında konuşan Avukat Nizar Bucelal, “Soruşturma talebi Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayeti ile Suudi rejimini sorumlu tuttuğumuz Yemen, Irak ve Suriye’deki suçları kapsıyor.” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Saide Karaş, geçen günü yerel bir radyo kanalına yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan Veliaht Prensi’nin, kendi talebi üzerine, 27 Kasım Salı günü Tunus’u edeceğini belirtmişti.

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Bin Selman’ın çıktığı bölge turu kapsamında, Arap Baharı’nın beşiği ve son kalesi sayılan Tunus’u ziyaret edeceğinin açıklamasının ardından, ülkedeki bazı siyasiler, sivil toplum kuruluşları ve gazeteciler ziyarete yoğun tepki göstermişti.

Suudi Veliaht’ın ziyaretine tepki gösteren oluşumların başında yer alan Tunus Ulusal Gazeteciler Sendikası, başkentteki binasına üzerinde “Devrim toprağı Tunus’un kirletilmesine hayır” yazılı dev afiş astı.

Tunus’taki STK temsilcileri ile aktivistler de Bin Selman’ın Tunus ziyaretinin başlayacağı salı günü için üzerinden gösteri çağrıları yapıyor.

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Selman’ın, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesinden sonra çıktığı ilk yurt dışı turunda hangi ülkeleri ziyaret edeceği önceden açıklanmazken Arap ülkelerinden muhtemel ziyaretler öncesi tepkiler geliyor. Yurt dışı turunun ilk ayağı olarak perşembe günü Birleşik Arap Emirlikleri’ne giden Suudi Veliaht, dün Bahreyn’e geçmişti.

 

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın