Veliaht Prens: Kanada özür dilemeli

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 6 Ekim 2018 | 26 Muharrem 1440 Cumartesi 19:12

Suudi Arabistan Veliaht Prensi , Bloomberg kanalına yaptığı açıklamalarda krizi ile ilgili ‘ Sorun nasıl çözülecek’ sorusuna “Özür dilemeleri gerekir. Bu kadar basit” diyerek cevap verdi.

Veliaht Prens ile yapılan röportajın ilgili kısmı şu şekilde:

Bloomberg: Peki ya Kanada?

Veliaht Prens O iş onlara kalmış. kanunlarına ve eylem ilkelerine aykırı bir alarak Kanada’yı ilgilendirmeyen bir meseleye dâhil oldular. Onlar Kanada vatandaşı değiller ve Kanada çıkarlarının bununla bir ilgisi yok. Bu tamamen Suudi Arabistan’ın iç meselesidir. Bunu yapmalarına müsaade edilmez. , başka bir meseleden bahsediyor olabilir.

Bloomberg: Bu sorun nasıl çözümlenecek?

Veliaht Prens Özür dilemeleri gerekir. Bu kadar basit. Aynı şekilde hata yaptıklarının da farkında olmaları lazım. Öyle tahmin ediyorum ki hata işlediklerini biliyorlar. Ama bakalım, olaylar normal akışına nasıl dönecek.

Bloomberg: Beklenmedik nokta şu: İnsanların birçoğu sizin farklı olduğunuza, toplumu değiştirmek ve kadınlar için bir sistem, yasama ve reform olacağına inandı. Bunun için insanlar bu meseleler hakkında konuştuklarında, yeni mi eski mi, diye sorguluyor.

Veliaht Prens Bunun Suudi Arabistan’da olanlarla ne alakası var? Bir insan ve onun aleyhinde meselelerine dair suçlamalar söz konusu ve tüm bilgiler sağlanmış. Eğer vaktiniz varsa ve başsavcıyı edip duruma göz atmak istiyorsanız hoş geldiniz. Bunun ifade özgürlüğü ile bir ilgisi yok. Ama Kanada Hükümeti, olaya burnunu sokuyor. Bunu yaparken de ne olaya dair bir malumatı var ne de bu meseleye karışma hakkı. Bu gerçekten çok garip bir şey.

Bloomberg: Diplomatlar bu dosya hakkında bilgi almak istemişlerdi ama başaramadılar.

Veliaht Prens Bu onların işi değil. O Kanadalı bir ; Suudi değil. Medya bu konuda hoş görülür. O düşüncelerini ve gördüklerini yazar ama Kanada Hükümeti’nin Kanada çıkarları ile ilgilenmesi gerekir; Suudi Arabistan’ın çıkarları ile değil.


Kaynak: Şark-ul Evsat

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın