Vatikan’ın Bağdat Büyükelçisi Irak Devlet Başkanlığı’na aday

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 22 Eylül 2018 | 12 Muharrem 1440 Cumartesi 04:35

Irak’ın Vatikan Omar al-Barzanji sözcüsünün seçilerek gelecek dört yıl için kurma çalışmalarında önemli bir adımın atılmasından hemen sonra Irak Başkanlığı yarışına resmen adaylığını koydu.

 

TIMETURK | ÇEVİRİ

Vatikan’ın Bağdat büyükelçisi Irak başkanlığı için adaylığını koydu.

Irak’ın Vatikan Büyükelçisi Omar al-Barzanji parlamento sözcüsünün seçilerek gelecek dört yıl için hükümet kurma çalışmalarında önemli bir adımın atılmasından hemen sonra Irak Devlet Başkanlığı yarışına resmen adaylığını koydu.

Barzanji geçtiğimiz hafta Çarşamba günü parlamentoya teslim ettikten sonra ajansasındaki en önemli konunun Kürdistan yarı-özerk bölgesi ile Bağdat merkezi yönetimi arasındaki ilişkileri pekiştirmek olduğunu söyledi.

Arapça yayın yapan Al-Sumaria televizyonuna konuşan Al-Barzanji, 17 Mayıs’ta ilk defa böyle bir eğilimi olduğunu açıkladığını belirtti. O tarihte, “, çoğulculuk, toprak bütünlüğü ve güvenliğe ek olarak Irak’ın birliğinin ve bağımsızlığının korunması ve Anayasa temelinde Irak’ı inşa etmeye başlayabiliriz” dedi.

Barzanji, Kürt bir politikacı olarak petrol zengini Kuzey Irak şehri ’te 1960’ta dünyaya geldi. yılında ise Vatikan’ın Irak büyükelçiliğine atandı. 2015- yılları arasında ilişkiler devlet müsteşarı olarak hizmet etti. Barzanji 2013-2015 yılları arasında Romanya’nın Irak büyükelçiliğini ve Şubat 2009-Mayıs 2013 arasında Bağdat’ın elçiliğini yaptı.

 

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın