Uzay’a yolculuk için adımlar atılıyor

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 23 Şubat 2017 | 26 Cemaziyelevvel 1438 Perşembe 04:00

ve havacılık şirketi RKK Energiya Genel Müdürü Vladimir Solntsev, Soyuz uzay araçlarıyla Uluslararası Uzay İstasyonu’na 2021 yılına kadar gerçekleştirilecek uçuşlara dokuz potansiyel turistin dahil edilmesine yönelik anlaşmanın mart ayında imzalanmasının planlandığını aktardı.

Solntsev, “Soyuz araçlarıyla uzaya turistik yolculuklar programı yeniden başlatılabilir. Turizm hizmetlerinin sağlanacağı anlaşmanın en kısa zamanında imzalanacağını düşünüyorum.

 

Sadece Space Adventures şirketi ile sınırlı değiliz, başka teklifler de var. Görüştüğümüz şirketlerden biriyle Uluslararası Uzay İstasyonu’na 2021 yılına kadar gerçekleştirilmesi öngörülen seferler için Soyuz araçlarında dokuz ‘turistik’ rezervasyon ile ilgili anlaşmayı mart ayında imzalamaya hazırız” dedi.

 

RKK Energiya, 2022’de turistlere Ay’a yolculuk hizmetleri sunmaya başlayacak

 

Uzaya yolculuk için potansiyel adaylarının seçimi 2001’den bu yana Space Adventures şirketi tarafından yapılıyordu. Şirketle anlaşma imzalayarak 2001 yılında uzay yolculuğuna çıkan ilk turist İtalyan asıllı işadamı Dennis Tito oldu. Tito’yu 2002’de Uluslararası Uzay İstasyonuna giden Güney Afrikalı iş adamı Mark Shuttleworth, 2005’te ise Amerikalı milyoner Gregory Olsen izledi.

İlgilinizi Çekebilir:  Sır gibi saklanıyordu! İşte Putin'in yeni silahı

 

2006 yılındaysa İran asıllı ’li Anousheh Ansari, UUI’na giden ilk kadın uzay turisti oldu. 2007 yılında gerçekleştirilen yolculukta Microsoft şirketinin kurucularından Macar asıllı Amerikalı işadamı Charles Simonyi, 2008’de ’li milyoner Richard Garriott ve 2009’da Cirque du Soleil sirkinin sahibi Kanadalı Guy Laliberté turist olarak uzaya çıkan sıradaki isimler oldu.

Fetih Medya – Haber Merkezi

Gereksizse Sil

Anahtar Kelime: , , , ,

Bir Yorum Yazın