Uygur Türkleri’nin bilinmeze yolculuğu

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 7 Temmuz 2017 | 13 Şevval 1438 Cuma 04:06

Çin İstihbaratı ’da suçu Uygur Türkü olamak bir çok kimseyi tutukladı. Tutuklananların akıbeti bilinmiyor.

Çin İstihbaratı ’de Salah Salim Caddesi’nde bulunan Uygur Türklerine ait iki iş yerinde de düzenledi. İş yeri sahibi ve çalışan iki Uygurlu genç tutuklandı. Aynı şekilde Sultan Ahmed Bölgesi’nde bulunan bir dükkana da baskın düzenlendi. Baskında 6 kişi tutuklandı.
El Fecr Arapça kurusunda öğrenim gören Mustafa Abdulkadir adında bir Uygurlu öğrenci de gözaltına alındı. Gözaltına alındıktan 4 saat sonra arkadaşlarına yazdığı mesaj şöyle: “Hakkınızı helal edin, bir daha görüşemeyebiliriz. Allah için dua edin. Bizim sahibimiz Allah’tır. O ne güzel vekildir.”

Ezher Üniversitesi Şeriat fakültesi öğrencileri arasında bir çok Uygur Türkü talebe de gözaltına alındı. Burada gözaltına alınan talebelerin sayısının 500’ü bulduğu söyleniyor. Ayrıca gözaltına alınan kadın ve çocuklar da var.

Yapılan operasyonlarda ev ve iş yerlerine Mısır polis güçleri ile beraber Çin askerlerinin de yer aldığı gözaltına alınan kişilerin evlerinde arama yaparken aynı zamanda bu Çinli görevliler tarafından sorgulandıkları belirtiliyor.

İlgilinizi Çekebilir:  Saha Gündemi: 22.06.2018

Elleri kelepçeli halde Ring araçlarına bildirilen şahısların hapishanelere götürüldüğü söylenilse de bilinmezlik ve muamma devam ediyor.

Konuyla ilgili olarak Mısır herhangi bir resmi yapmaya yanaşmazken  Uygurlu Türkler sahipsiz ve bilinmez bir yolculuğa çıkarılıyor.

Haberi Fetih Medyaya nakleden yerel  Hukuk fakültesinde öğretim görevlisi olan ve devletle iyi ilişkileri bulunan bir avukatın konu hakkında girişimci olduğunu ancak daha sonra tehdit edilerek “karışmaması istendiği”  vechiyle geri çekildiğini aktarıyor. Olaylardan sonra bir çok Doğu Türkistanlı saklanarak tanıdıklarının evlerinde kalmaya başladı.

İnsan hakları Müslüman Türkler için geçersiz. Uygur Türkleri sahipsiz ve vatansız dünyanın her yerinde Çin tarafından avlanmaya devam ediyor… Bütün bu veballer ahirette rahat olan Müslüman kardeşlerinin boynuna asılmak üzere devam ediyor…

 

 

Öğrenci evi baskınından…Fetih Medya Fetih Medya Fetih Medya Fetih Medya
Fetih Medya Fetih Medya Fetih Medya Fetih Medya Fetih Medya

Fetih Medya – Özel Haber

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın