Ürdün’den İsrail’in Mescid-i Aksa ihlallerine kınama

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 8 Ocak 2019 | 2 Cemaziyelevvel 1440 Salı 11:17

Ürdün İsrail’in ’da yaptığı ihlalleri kınadı. Bakanlığı Sözcüsü Macid el-Kıtarne, bu durumun Müslümanların duygularına yönelik bir provokasyon olduğunu belirtti.

 

Ürdün Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Macid el-Kıtarne, İsrail Bakanı Uri Ariel’in beraberindeki fanatik Yahudilerle Mescid-i Aksa’ya düzenlediği baskının ardından yaptığı yazılı açıklamada, İsrail’in Aksa’ya yönelik ihlallerinin dünyadaki Müslümanların duygularına yönelik bir provokasyon olduğunu kaydetti.
İsrail hükümetini Mescid-i Aksa’nın selametinden sorumlu tutan Kıtarne, İsrail’in kışkırtmalarını derhal durdurmasını talep etti.

İsrailli ve fanatik Yahudilerden Mescid-i Aksa’ya

İsrail Tarım Bakanı Uri Ariel ve beraberindeki 104 fanatik , dün saatlerinde İsrail polisi korumasında Mescid-i Aksa’ya baskın düzenlemişti.

Fanatik , İsrail polisi eşliğinde zaman zaman sabah ve öğleden sonraki vakitlerde Mescid-i Aksa’nın avlusuna giriyor. Bu durum sık sık bölgede tırmanmasına ve Filistinliler ile İsrail polisi arasında arbede yaşanmasına neden oluyor.

İşgal altındaki Doğu Kudüs’te bulunan Mescid-i Aksa, Müslümanların ilk kıblesi olma özelliğini taşıyor.

Yahudiler, içinde Kıble Mescidi ile Kubbetu’s Sahra Camisi’nin yanı sıra müze, medreseler ve büyük avlunun yer aldığı Mescid-i Aksa Külliyesi altında, sözde “Süleyman Mabedi kalıntılarının bulunduğu” iddiasıyla kazı çalışmaları yapıyor, Mescid-i Aksa’da kendilerinin de ibadet etme hakları olduğunu savunuyor.

 

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.