Ürdün’de 3 ABD askerini öldüren çavuşa müebbet hapis

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 17 Temmuz 2017 | 23 Şevval 1438 Pazartesi 16:02

mahkemeleri, geçtiğimiz yıl üç ’li askeri eğitmeni vurarak öldüren çavuşa müebbet hapis cezası verdi.

3 askeri öldüren çavuşa müebbet hapis

Askeri mahkeme 39 yaşındaki Marik Tavaiha’yı, 4 Kasım’da ülkenin güneyindeki El Cefr’de yer alan Kral Faysal üssüne girmek üzere bekleyen ABD’li askeri danışmanlara ateş açarak öldürmekten suçlu buldu. Daha önce 20 yıl ağır cezaya mahkum edilen Tavaiha’nın cezası ömür boyu hapse çevrildi.

Söz konusu aynı zamanda askeri hizmetten uzaklaştırılmış ve çavuş olan rütbesi düşürülmüştü. Marik Tavaiha’ya “kasten adam öldürme”“silahlı kuvvetlerin şeref ve itibarına leke sürme” ve “askeri emirleri ihlal etme” suçlamaları yöneltilmişti.

Bir grupla irtibatı yok

Tavaiha, üsse yönelik bir olduğunu sanarak ateş açtığını söylemiş ve kendisini savunmuştu. Bir Ürdünlü askerin de yaralandığı olayın failinin ya da DAEŞ gibi bir grupla irtibatı tespit edilememişti.

İlgilinizi Çekebilir:  Suudiler, El Kasım’daki kum fırtınası nedeniyle okulların tatil edilmesini istiyor

“Yeşil maviye karşı”

ABD bu saldırıyı “yeşil maviye karşı” saldırısı olarak nitelemişti. ABD, müttefik silahlı kuvvet mensuplarının ABD askerlerine gerçekleştirdiği içeriden saldırılara bu ismi veriyor.

2 binden fazla ABD askeri personeline ev sahipliği yapan Ürdün’de yaklaşık iki yıl önce de bir polisin açtığı ateşte iki ABD’li askeri eğitmen, dört Ürdünlü ve bir Lübnanlı yaralanmıştı. Ürdünlü polis olay yerinde vurularak öldürülmüştü.

Kaynak: Mepa News

Gereksizse Sil

Anahtar Kelime: , , , , ,

Bir Yorum Yazın