Üniversitede katil yapay zeka yapıldığı anlaşıldı

fetih medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 7 Nisan 2018 | 21 Recep 1439 Cumartesi 06:08

’de yapay zeka ile çalışacak silahlar için araştırma yaptığı ortaya çıkan bir üniversiteye başlatıldı. kararı alan akademisyenler, ‘katil robot’lara karşı uyarıda bulunarak, “Pandora’nın kutusu bir kez açılırsa kapatılması zor olacaktır” uyarısı yaptı.

çapında yapay zeka konusunda olan 50’den fazla bilim insanı, Güney ’de ‘katil robot’ üretmeyi planladığı ortaya çıkan bir üniversiteye boykot başlattı. Bilim insanları, “Bu robotlar despotlar ve teröristler tarafından kullanılabilir. Pandora’nın kutusu açılır” uyarısı yaptı.

Güney Kore’deki Kore İleri Bilim ve Teknoloji Enstitüsü’nün (KAIST) Hanwha Systems isimli savunma şirketiyle anlaşmalı olarak, olarak kullanılabilecek ‘katil robotlar’ için araştırma yapmaya başladığı ortaya çıkmıştı.

Bu haberlerin üzerine başlatılan boykotun çağrı metninde, söz konusu araştırmanın bu tarz silahların üretilebilmesi için yarış başlatacağı uyarısı yer alıyor. Üniversite ile ‘insan kontrolü gerektirmeyen bir silah üretmediklerine dair garanti alana dek tüm işbirliğini durdurma’ kararı alan bilim insanları, söz konusu silahların üretilmesi halinde ‘savaşta üçüncü bir yapacağı’ uyarısında bulundu.

Boykot metninde, “Bu silahlar, savaşın daha önceden görülmemiş biçimde hızlı ve büyük bir ölçekte yaşanmasına açacak. silahı olma potansiyelini de içeriyorlar. Despotlar ve teröristler onları masum insanlara karşı kullanabilir, etik sınırlar tamamen ortadan kalkabilir. Pandora’nın kutusu bir kez açılırsa kapatılması zor olacaktır” denildi.

Üniversitenin yöneticisi Shin Sung-chul ise boykot ilanının ardından yayınladığı yazılı açıklamada ‘katil robot araştırması’na dair iddiaları yalanladı. Shin, “Akademik bir olarak insan haklarına ve etik standartlara çok önem veriyoruz” dedi. Boykotun mimarlarından olan yapay zeka uzmanı Toby Walsh ise Shin’in açıklamasının yeterli görünmekle beraber soru işaretlerinin tamamen ortadan kalkmadığını söyledi.

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın