Uluslarlarası koalisyon Musul çıkmazında

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 28 Aralık 2016 | 29 Rebiülevvel 1438 Çarşamba 14:48

’ta ’a karşı oluşturulan uluslararası koalisyonun sözcüsü Albay John Dorrian, AA muhabirinin operasyonuna ilişkin sorularını yanıtladı.

Irak ordusu ve güçlerinin 17 Ekim’de başlattığı, uluslararası koalisyonun da destek verdiği Musul operasyonunun kentin doğu bölgelerinde devam ettiğini kaydeden Dorrian, “Musul’un doğusu ve tamamının kesin ve doğru bir şekilde ne zaman geri alınacağının tahmin edilmesi çok zor.” dedi.

“Tüm ordular için zor bir savaş”

Musul’u kurtarma operasyonunun bir yarış olmadığını vurgulayan Dorrian, “ ordusu dahil, yeryüzündeki tüm ordular için zor bir savaş niteliği taşıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Kent içinde ve çevre bölgelerde bulunan DAEŞ militanlarının Irak güvenlik güçleri tarafından altına alındığını hatırlatan Dorrian, şöyle konuştu:

“Evet çetin bir çatışma var. Ancak sahadaki gerçekliklerin de unutulmaması gerekiyor. DAEŞ, tamamen kuşatılmış durumda. Ağır silahlar ve hava saldırılarıyla her gün DAEŞ hedefleri vuruluyor. (Örgütün) Yeniden güç kazanması ve lojistik destek alması söz konusu değil.”

İlgilinizi Çekebilir:  İran’da 2 milyon 808 bin uyuşturucu kullanıcısı var

“DAEŞ hedeflerine hava saldırılarımız sürecek”
güçlerinin Türkmenlerin yaşadığı kentini kuşatma altına alan Şii milis gücü Şii terör grubu Haşdi Şabi’ye hava desteği sağlayıp sağlamadığına ilişkin soruya, Dorrian, “’e yakın bölgedeki Şii terör grubu Haşdi Şabi teröristlerine doğrudan destek sağlamıyoruz. Ancak o bölgede hareket eden Irak ordusuna destek veriliyor. Irak’ta tespit edilen DAEŞ hedeflerine yönelik hava saldırılarımız sürecek.” yanıtını verdi.

Dorrian yaklaşık iki ay önce başlayan ancak durduğu iddia edilen Musul’un doğusundaki operasyonun ne zaman başlayacağı sorusunu ise “Irak güvenlik güçlerinin kendilerinin belirlediği bir tarihte saldırılarını hızlandıracaklarına inanıyoruz. Operasyonun akıbeti ve güvenliği için bu hızlandırma sürecinin ne zaman başlayacağı bilgisini paylaşamayacağız.” şeklinde cevaplandırdı.

 

Fetih Medya – Haber Merkezi

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın