Whatsapp numaramız:+90 530 368 46 36
HESABIM
Üye Ol

Ülkeler arasında savaş uçağı yarışı

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 10 Şubat 2019 | 5 Cemaziyelahir 1440 Pazar 12:06

İsveç ürettikleri Saab Gripen E savaş uçağının, Su serisi uçaklarını hava savaşında yenebileceğini söyledi.

 

Business Insider’de yer alan habere göre, Suhoy kabiliyetleri ve havadaki ‘tehlikeli ve agresiv manevraları’ sayesinde Amerikan uçaklarını geçebilme yetenekleriyle efsaneye dönüştüler. ABD buna karşılık, pahalı ve gizli teknolojisine güveniyor. Gripen tasarımcıları, uçağın görünürlüğünü asgariye indirmekten ziyade, elektronik savaş sistemlerini geliştirdiler.

​Business İnsider “Gripen azami savaş yükü, düşük görünürlük veya uzun menzilli olma gibi özellikleriyle övünemese de, onu Rus uçaklarının kabusu yapan bir özelliğe sahip” diye yazdı.

İngiliz Kraliyet Hava Araştırmaları Enstitüsü uzmanı Justin Bronk’a göre, Gripen savaş uçaklarının, elektronik savaş etkinliği ve radarlarının bastırılmasında bir eşi daha bulunmuyor:

“Alman Tayfunlarına alay konusu olmaktan bıkan Gripen pilotları, savaş koşullarında elektronik savaş sistemlerini (EW) test etme imkanı buldular. Almanlar için zor anlar başlamıştı. İsveç uçaklarından biri, radyo sinyali bastırma sayesinde kendini fark ettirmeden ‘Tayfun’un sol kanadına kadar yaklaştı.”

Suhoy Test ve Tasarım Bürosu tarafından tasarlanan Rusya’nın en yeni 5. çok işlevli avcı uçağı Su-57, karşı tarafın hava savunma sistemlerinin kullanıldığı hava, kara ve deniz hedeflerini ve hava komuta merkezlerini imha etme kabiliyetine sahip.

 

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.