Üçlü Zirve’den Suriye’de daimi ateşkes çağrısı

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 5 Nisan 2018 | 19 Recep 1439 Perşembe 09:42

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin katıldığı ‘’ konulu Türkiye-Rusya-İran Üçlü Zirvesi sona erdi. Zirve sonrası yayınlanan sonuç bildirgesinde, “Ankara, Moskova ve Tahran’ın ’de daimi için çalışacakları” belirtildi.

Bildirgede, “Erdoğan, Putin ve Ruhani, Suriye’deki taraflar arasında daimi ateşkes ilan edilmesi için ortak çalışma taahhüdünde bulundu” ifadeleri kullanıldı.

Ayrıca, Ankara ve Moskova yönetimlerinin, ’in kuzeybatısındaki Tel Rıfat beldesinde, Şam’ın bölgesinden tahliye edilen mülteciler için bir kuracağı kaydedildi.

Erdoğan: Suriye krizinin çözümü konusunda sağlandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, zirve sonrası düzenlenen ortak basın toplantısında, Suriye’deki krizin çözülmesi hususunda uzlaşı sağlandığını ifade ederek, süreci garantör ülkelerinin Suriye’de gerilimin azaltılması ve mültecilerin dönüşüne katkı sağladığına işaret etti.

Putin: Örnek bir operasyon ile silahlı grupları bölgeden çıkardık

Basın toplantısında, Şam’ın Doğu Guta bölgesindeki duruma değinen Rusya Devlet Başkanı Putin ise Doğu Guta’da örnek bir operasyon gerçekleştirerek, silahlı grupları bölgeden çıkardıklarını söyledi.

Zirvenin tarafları arasında bilgi ve istihbarat paylaşımı konusunda uzlaşıya varıldığını vurgulayan Putin, Türkiye, Rusya ve İran’ın Suriye’nin altyapısının yeniden imarı için de yardımlaşacağını sözlerine ekledi.

Ruhani: İran, Suriye’de bir çözümün olamayacağına inanıyor

İran Cumhurbaşkanı Ruhani ise “İran, Suriye’de askeri bir çözümün olamayacağına inanıyor ve Suriye krizinin çözümünü önceliği olarak niteliyor” dedi.

Öte yandan İran devlet televizyonunda yer alan bir haberde, ’in rejimine teslim edilmesi gerektiği ifade edildi.


Kaynak: Şark-ul Evsat

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın