Türkler Gana’da sahte ABD Büyükelçiliği açmış!

Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 4 Aralık 2016 | 5 Rebiülevvel 1438 Pazar

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın resmi sitesinde yayınlanan habere göre, yerli organize suç şebekeleriyle birlikte hareket eden bir grup Türk, göç ve ceza hukuku konusunda uzman Ganalı bir avukatı da yanlarına alıp akılalmaz bir dolandırıcılığa imza attı.

Yaklaşık 10 yıl önce Gana’nın başkenti Akra’da eski bir binaya yerleşen suç şebekesi, dışarıdaki göndere Amerikan bayrağı çekip içeriye de Başkan Barack Obama portresi asarak her hafta pazartesi, salı ve cuma günleri öğlene kadar ABD konsolosluğu gibi hizmet verdi.

“ABD konsolosluk çalışanı” kılığında İngilizce ve Felemenkçe konuşan Türk vatandaşları, Ganalı yetkililere rüşvet vererek yıllarca insanları dolandırdı. ABD vizesi alacakları umuduyla her başvurandan 6 bin dolar aldılar.

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın bu yaz yaptığı ve geçen ay sonuçlarını duyurduğu “Spartan Vanguard” adlı operasyon sahte elçilikleri hedef aldı. Başkent Akra’da sahte bir Hollanda Büyükelçiliği olduğu da bu operasyonda ortaya çıktı. Operasyonda çok sayıda şüpheli gözaltına alındı, 10 ülkeden 150 pasaport ele geçirildi.

İlgilinizi Çekebilir:  Tillerson hakkında önemli iddia

ABD Dışişleri Bakanlığı’na göre Türk organize suç şebekesi üyelerini yakalamak için soruşturma ve aramalar sürüyor.

Fetih Medya – Haber Merkezi

 

Bir Yorum Yazın

    • Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?