“Türkiye’nin Tayvan’a cami yapmasını istiyoruz”

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 7 Nisan 2018 | 21 Recep 1439 Cumartesi 07:31

’da düzenlenen ‘Türkiye’de Tayvan Çalışmaları’ sempozyumunda konuşan Taipei Ekonomi ve Kültür Misyonu Temsilcisi Cheng, ‘Türkiye’nin bize daha fazla ürün ihraç etmesini bekliyoruz.’ dedi.

Ankara Üniversitesi Asya-Pasifik Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (APAM) tarafından Ankara’da “Türkiye’de Tayvan Çalışmaları” sempozyumu düzenlendi.

Sempozyumda, Tayvan’ın politikası, sistemi, kalkınma politikaları ve İkinci Savaşı’ndan günümüze Tayvan ekonomisi gibi konular ele alındı.

Çorum ve TBMM İdare Amiri Salim Uslu, sempozyumda yaptığı konuşmada, Türkiye ile Tayvan arasında gönül birliği olduğunu söyledi.

Tayvan’ın Türkiye’deki mültecilere yardım konusunda üzerine düşeni yaptığının altını çizen Uslu, Taipei Ekonomi ve Kültür Misyonuna mültecilerin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurma çabalarından ötürü teşekkür etti.

Uslu, “Tayvan, Suriyeli için bize dost elini uzatan ülkelerden bir tanesidir. Bu yardımlarını asla unutmayacağız.” dedi.

Ekonomik ve teknolojik gelişmeleri sebebiyle Türkiye’nin Tayvan’ı ihmal edemeyeceğini vurgulayan Uslu, “Aramızdaki ticari ilişkilerin giderek artacağını düşünüyorum. Özellikle zeytinyağı başta olmak üzere fındık, lokum ve Türk çayı gibi ürünlerin Tayvanlı marketlerde yer almış olması gayet iyi.” değerlendirmesinde bulundu.

“Türkiye’den Tayvan’a daha fazla bekliyoruz”

Ankara Taipei Ekonomi ve Kültür Misyonu Temsilcisi Yaser Cheng Thai-Hsiang de Türkiye’ye yıllık ortalama 80 bin Tayvanlı turistin geldiğine dikkati çekerek, turizmin, iki ülke arasındaki ticaret açığını dolduran önemli bir unsur olduğunu belirtti.

Cheng, Tayvan’ın 2014’ten bu yana Türkiye’deki Suriyeli mülteciler için 15 milyon dolardan fazla katkıda bulunduğunun da altını çizerek, “Hatay, Gaziantep, Kilis, Şanlıurfa ve Adıyaman’da mültecilere yardım faaliyetlerimiz oldu.” dedi.

Tayvan ile Türkiye’nin ticari ilişkilerine işaret eden Cheng, “Türkiye, Tayvan’ın Avrupa’da en fazla ihracat yaptığı altıncı ülke. Türkiye’nin de bize daha fazla ürün ihraç etmesini bekliyoruz.” diye konuştu.

Cheng, Tayvan’da yaklaşık 300 bin Müslüman nüfusun olduğunu hatırlatarak, “Türkiye’nin, Tayvan’da kültür merkezi olarak da hizmet verebilecek bir yapılması için katkı sağlamasını bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın