Türkiye’nin jet hamlesi hain planları suya düşürdü

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 12 Ocak 2018 | 25 Rebiülahir 1439 Cuma 20:16

’nın Hımeymim üssüne insansız hava araçlarıyla yapılan saldırıyı İdlib’de hesabına çalışan bir grubun gerçekleştirdiği belirtiliyor.

üslerine yapılan provokatif sonrası, Türkiye anında harekete geçti ve elde edilen bilgileri diğer garantörlerle paylaşarak durumun kriz seviyesine gelmesini engelledi. Böylece 3’lü dev ittifaktan rahatsız olanlar amaçlarına ulaşamamış oldu.

Rusya’nın Suriye’deki Hımeymim Üssü’ne yönelik İHA’lı saldırının arkasından çıktı. İdlib’deki gruplar arasında için çalışan bir kesim, bölgede bir süredir garantör ülkelerin çabalarını baltalama girişimlerinde bulunuyor. El yapımı İHA’larla Rus üssünün taciz edilmesi olayında sözkonusu teknolojinin sahadaki hücrelere tarafından verildiği öğrenildi.

TÜRKİYE ÜZERİNDEKİ DA SUYA DÜŞTÜ

Sabotajın ayrıntılarından Rus tarafının da bütünüyle haberdar olduğu bildirildi. ABD’nin yönlendirdiği bu grubun sahada Rusya ve rejime saldırarak Türkiye’yi sıcak çatışmaya girmeye zorladıkları belirtiliyor. Bu hareketlerle ulaşılmak istenen hedefler arasında Türkiye’nin operasyonunun engellenmesi çabaları da bulunuyor. Yine İdlib’den Türkiye’ye uzanması istenen yeni göç dalgasıyla ’yı sıkıştırma politikası da dikkatlerden kaçmıyor.

İlgilinizi Çekebilir:  Rusya'dan Türkiye ile zirve açıklaması

ESED O OLAYI KULLANDI

’teki sivillerin Ekim 2016’da İdlib’e taşınmasının hemen ardından ABD’nin bölgedeki gruplarla temasa geçtiği iddiaları gündeme gelmişti. Son provokasyonu kullanan Esed ise provokasyonu fırsat bilerek muhaliflerin kontrolündeki bölgelere saldırdı.

TÜRKİYE ANINDA HAREKETE GEÇTİ BİLGİLERİ İLETTİ

Hımeymim provokasyonu sonrası ulaşılan bilgileri Türkiye, diğer garantörlerle paylaştı. Rusya ve İran büyükelçileri Dışişleri’ne çağrılırken, Türkiye’nin garantörlük görevini yerine getirdiği, aynı hassasiyeti kendilerinden de görmek istediği vurgulandı.

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın