Türkiye’nin iade ettiği Işid üyesi Irak’ta idam edilecek

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 19 Eylül 2018 | 9 Muharrem 1440 Çarşamba 19:49

’den kaçıp ’ye gelen ve daha sonra 2018 başlarında Bağdat’a edilen Işid üyesi idam edilecek. , geçtiğimiz aylarda çok sayıda DAEŞ üyesini idam etmişti.

 

Irak yargısı, DAEŞ lideri Ebubekir El Bağdadi’nin ‘baş yardımcılarından’ biri hakkında, ile ilgili suçlamalar nedeniyle idam kararı verdi.

İsmail Elvan Selman El İtavi isimli DAEŞ üyesi bu yılın başlarında Türkiye tarafından Irak’a iade edilmişti.

El İtavi, örgütün Suriye’de dağıtılması sonrası kaçarak Türkiye’ye gitmişti.

Abdül Sattar Bayraktar isimli savcılık sözcüsü idam kararı ile ilgili, “Bağdat’taki Karkh mahkemesi, DAEŞ liderliğinin en bilindik isimlerinden biri olan ve Bağdadi’nin yardımcısı olarak görev yapan kişiyi asılarak idama mahkum etti” dedi.

Bir Iraklı yetkili, El İtavi’nin, ABD, Irak ve Türk istihbarat birimlerinin ortak operasyonu ile Şubat ayında yakalandığını açıkladı.

Irak’ın Ramadi kentinde doğan İtavi’nin, bazı görevlerin yanında örgütün dini fermanlarından sorumlu bakanlık görevini yürütmekle de suçlanıyordu.

Bağdadi’nin Suriye’de saklandığına inanılıyor

Irak, üç yıl süren operasyonların ardından 2017 Aralık ayında, DAEŞ’e karşı zafer ilan ettiğini duyurdu.

Iraklı bir istiharat yetkilisi ayı içinde yaptığı açıklamayla, daha önce çeşitli kereler öldürüldüğü iddia edilen örgütün lideri Ebubekir El Bağdadi’nin hayatta olduğunu ve Irak sınırının Suriye tarafında saklandığını açıklamıştı.

DAEŞ lideri, olduğu düşünülen bir ses kaydı ile geçen ay çağrısı yapmıştı.

Kaynak: BBC Türkçe

 

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın