Whatsapp numaramız:+90 530 368 46 36
HESABIM
Üye Ol

Türkiye’nin harekatına karşı çıkan Macron kurnazlık peşinde

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 20 Ekim 2019 | _20 _Ekim _2019 Pazar 09:13

Cumhurbaşkanı Macron’un, Fransız DEAŞ’lıları almamak için “ üzerinden gelebilirler” açıklamasının uluslararası hukukta yeri bulunmuyor.

Avrupalı liderler Cumhurbaşkanı ile görüşmek için sıraya girerken Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron sürpriz bir açıklama yaptı. Suriye’deki yabancı mahkûmları ve ailelerini almamak isteyen Macron, “Bunlar Avrupa’ya gelmek istiyorsa Türkiye’ye gidecekler ve Türkiye’den Fransa’ya gelecekler. Başka yollarla Fransa’ya gelemezler” dedi. Macron’un sözlerini değerlendiren Hukukçular Derneği Başkanı Cavit Tatlı, bunun uluslararası hukukta yeri olmadığına dikkat çekti.

ÜLKELERİNE GÖNDERİLECEK

Türkiye gazetesine konuşan Tatlı, Türkiye’nin sadece Suriye’nin kuzeyinde kurulacak güvenli bölge sınırlarında kalan alanlardaki yabancı mahkûmlar ve ailelerinden sorumlu olacağını belirtti. Suçluların iadesiyle ilgili uluslararası sözleşmenin olduğunu dikkat çeken Tatlı, “Bununla alakalı devletlerin suçluların iadesi konusunda ikili anlaşmaları da var. Eğer İkili anlaşması yoksa o ülkeler kabul etmeyebilirler. Ancak iki ülke Dışişleri Bakanlıkları ve Adalet Bakanlıkları arasında yapılarak suçluların iadesi sağlanabilir” diye konuştu. Fransız DEAŞ’lıların ve ailelerinin Fransa’ya gönderileceğini belirten Tatlı, “Sonuçta bu insanlar bir suç işlemişse bu suçun yargılanması gerekiyor. Bu kişi bulunduğu yerde, bulunduğu ülkede veya vatandaşı olduğu ülkede yargılanabilir. Ama bu tamamen uluslararası çerçevesinde, suçlunun bulunduğu ülke ile geri gönderileceği ülke arasındaki anlaşmaya bağlı olarak gerçekleştirilebilir” açıklamasını yaptı.

KONU BM’YE TAŞINIR

Tatlı şöyle konuştu: “Oradaki örgütler devlet olmadığı için bugüne kadar herhangi bir iade işlemi yapılmadı. Batılı ülkeler bu işlemi yapsalardı çoktan yaparlardı, böyle bir iradelerinin olmadığı ortaya çıkıyor. Uluslararası hukuk anlamında şu anda o bölgede hâkim güç Türkiye olduğu için, bunlar hangi ülkeye gönderilecekse; Dışişleri Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı üzerinden suçluların iadesi protokolü çerçevesinde iade işlemlerinin gerçekleştirilmesi sağlanacak. İkili varsa ikili , ikili anlama yoksa uluslararası hukuk çerçevesinde gönderilebilirler. Bazıları bu iadeleri kabul etmeyebilir. Kabul etmezlerse BM’ye taşınır.”

VATANSIZLAR KALABİLİR

Batılı ülkeler tarafından DEAŞ’a katıldıkları için vatandaşlıktan çıkartılan yabancıların iadesine de değinen Tatlı, “Vatandaşlıktan çıkartılmışlarsa iade işlemi gerçekleşmez. Vatansız oluyor. Vatansız olan bir kişiyi de üçüncü bir ülke kabul edene kadar iade edemezsiniz. Hangi ülke sınırları içindeyse o ülke o kişiyi tutmak zorunda. Yapabilecek başka bir şey yok” ifadelerini kullandı.

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.