Türkiye’den Suriye’de yakalanacak 400 kişilik liste

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 21 Eylül 2018 | 11 Muharrem 1440 Cuma 10:06

’de özellikle İdlib bölgesinde sağlanan çatışmasızlık ortamının ardından bölgede varlığını sürdüren “ örgütlerine” karşı operasyonlar da başlayacak. , yakalanması gereken terörist listesini hazırladı.

 

Türk istihbarat birimleri ve yerel unsurlar tarafından terör suçuna karıştığı tespit edilen 400 kişilik listesi hazır. Listede, bölgede faaliyet gösteren El Muhaberat, harici istihbarat servisleri ile PKK, DAEŞ ve benzeri örgütlere mensup isimler var. Türkiye’nin istikrar amaçlı ajandasında yer alan başlıklar arasında, “yabancı teröristlerin” bölgeyi terk etmesini sağlayacak girişimler de yer alıyor.

Büyük bir facianın eşiğinden dönülen İdlib için hazırlanan eylem planında , eğitim, sağlık ve çatışmasızlığı kalıcı kılma adına atılacak adımlar öncelik taşıyor. Başta kamplar olmak üzere bölge genelinde yaşayan sivillere dönük yardım faaliyetlerinin organizasyonu ve eğitim çağındaki 1 milyondan fazla çocuğun bu imkana kavuşturulması da Türkiye’nin öncelikleri arasında. Bölgenin 6 ay içinde normalleşmesi planlanıyor.

İdlib il merkezi 2015 başında Fetih Ordusu çatı yapılanması tarafından ele geçirildi. Fetih Ordusu bileşeni Cephesi ’de kendisini feshetti ve 9 grubun kurucu unsur olduğu Heyeti Tahrir El Şam (HTŞ) çatı yapılanması kuruldu. Türkiye tarafından da terör listesine alınan HTŞ’nin, yabancı üyelerin tahliyesi ile büyük oranda çözüleceği öngörülüyor. İdlib merkez ve batı bölgelerinde , Suudi Arabistan, , Ürdün, BAE kökenli savaşçı sayısının 4 bini aştığı rapor ediliyor.

 

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın