Türkiye’den Pakistan’a yapılacak ATAK sevkiyatı ABD yüzünden ertelendi

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 1 Aralık 2018 | 23 Rebiülevvel 1440 Cumartesi 11:09

30 adet T129 ATAK helikopterinin tarafından ’a tesliminin, ’nin motorların teslimi konusunda sorun çıkarması yüzünden en az 6 ay sonraya ertelendiği belirtildi.

 

Pakistan’ın Karaçi kentinde gerçekleşen IDEAS 2018 uluslararası fuarında, Türkiye Sanayii Müsteşarlığı (SSM) temsilcisinin medyasına açıklamasında, Pakistan’ geçtiğimiz yaz imzalanan 30 adet T129 ATAK helikopterin teslimiyle ilgili sözleşmenin en az 6 ay geciktirildiğini söyledi. Gecikmenin daha uzun sürebileceğini kaydeden kaynak, bunun ABD’nin ATAK helikopterleri için CTS800 motorlarının tesliminde sorun çıkarmasıyla ilgili olduğunu vurguladı.

Halihazırda ATAK üreticisi TUSAŞ’ın motor konusunda arayışlara başladığını anlatan SSM yetkilisi, “Muhtemelen ATAK’lar, Batı yapımı motorlarla donatılacak. Ayrıca Çin motorları da inceleniyor” dedi.

Sözleşmenin feshinin söz konusu olmadığını vurgulayan kaynak, sözleşmenin tamamıyla hayata geçmesi için her şey yapacaklarını söyledi.

Daha önce TUSAŞ’tan Rus medyasına yapılan açıklamada, Pakistan’a ilk helikopterlerin 1-2 yıl içinde teslim edileceği ifade edilmişti. Böylelikle bu süre en az 6 ay uzatılmış olacak.

 

Gereksizse Sil

Anahtar Kelime: , , , , , , , ,

Bir Yorum Yazın