Türkiye’den Kudüs için diplomatik atak

fetih medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 15 Mayıs 2018 | 29 Şaban 1439 Salı 15:49

ABD’nin Tel Aviv Büyükelçiliğini ’e taşıyarak açılışını yapmasına yönelik protestolarda çok sayıda Filistinlinin şehit olmasının ardından Türkiye diplomatik atağa geçti. Miting kararları alan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ardı ardına görüşmelerinde bulundu. Ayrıca ile Gazze’ye yardım ulaştırılacağını duyurdu.

ABD’nin İsrail Büyükelçiliği’ni Kudüs’e taşıdığı 14 Mayıs 2018 (dün) günü tarihe kara bir leke olarak geçti. Kudüs’te açılışı yapılan binada kutlama yapılıp şarkılar söylenirken, Trump ve Netanyahu’nun bu adımları dışaırda 58 Filistinlinin canına mal oldu.
Türki̇ye harekete geçti̇
İsrail askerlerinin, ABD’nin Tel Aviv Büyükelçiliğini Kudüs’e taşımasını eden Filistinlilere saldırısının ardından diplomatik atağa geçen Türkiye, 3 günlük yas ilanından, İslam İşbirliği Teşkilatının (İİT) olağanüstü toplantıya çağrılmasına, İstanbul ve Diyarbakır’da Filistinlilerle dayanışmayı göstermek amacıyla büyük mitinglerin düzenlenmesine kadar birçok adımı hayata geçirmeye hazırlanıyor.
Türki̇ye’den di̇plomasi̇ atağı
İsrail’in saldırılarında çok sayıda Filistinlinin yaralanması ve şehit olması Bakanlar Kurulu toplantısında da ele alındı. Cumhurbaşkanı ’la istişare edilerek konuya ilişkin Bakanlar Kurulu toplantısında alınan kararlara göre; Türkiye’de, Filistinlilerle dayanışma içerisinde olma ve şehitleri saygıyla anmak maksadıyla üç gün süreyle yas ilan edildi. Türkiye, Zirve Dönem Başkanlığını yaptığı İslam İşbirliği Teşkilatını cuma günü toplantıya çağıracak. Ayrıca Türkiye’nin Tel Aviv ve Washington büyükelçileri istişare amacıyla Ankara’ya çağrıldı. Meclis Genel Kurulu bugün Kudüs özel gündemiyle toplanacak. Dışişleri Bakanlığının girişimiyle Birleşmiş Milletler Genel Kurulu toplantıya çağrılacak.
Abbas ve BM i̇le görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, resmi ziyarette bulunduğu İngiltere’de konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. Erdoğan’ın Anadolu Ajansı (AA) ve TRT World’ün Genç Yetenek Geliştirme Projesi kapsamında İngiltere’de gören öğrencilerle bir araya geldiği etkinlikte değerlendirmeler yaptı. Filistin Başkanı Abbas ile telefonda görüşen Erdoğan, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres başta olmak üzere liderlerle de yapacak.
Mi̇ti̇ng kararları

Cuma günü öğleden sonra Yenikapı Meydanı’nda, pazar günü ise Diyarbakır’da İsrail zulmüne karşı Filistinlilerle dayanışmayı göstermek amacıyla büyük mitingler düzenlenecek.
Fi̇li̇sti̇nli̇leri̇n tahli̇yesi̇

Ayrıca AFAD ve Başkanlığının koordinasyonunda Gazze’deki protestolar sırasında yaralanan Filistinlilerin tahliyesi için gerekli çalışmalar yapılacak.
Kızılay’dan yardım kararı
Öte yandan Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık, 1,5 milyon lira değerinde iki konteyner ilacın Gazze’ye gönderilmek üzere hazırlandığını açıkladı.

 

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın